01 Nisan 2016 04:51

İşsizlik sigortası fonuna bak kıdem fonunu gör: Patrona kıyak AKP’ye seçim fonu

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Stajyerlere verilecek 433 liralık ücreti, seçim vaadi olarak duyuran AKP Hükümeti, “ödenmesi gereken staj ücretinin özendirilmesi” adı altında, ücretin 322 lirasını işsizlik sigortası fonundan harcayacak. Normal işçi gibi çalıştırılan stajyerlerin patronlara maliyeti ise sadece 111 lira olacak.

İşsizlik sigortası fonunun amacı dışında kullanıldığı ve işsizlerin bu fondan yararlanamadığı gündeme sık, sık geliyor. Bu fon hakkından tartışmalar devam ederken, AKP Hükümeti, işçinin kıdem tazminatı için de bir fon oluşturmak istiyor. Ancak işsizlik sigortası fonunun nerelere kullanıldığına bakıldığında, hem işsizlik sigortası fonu hakkındaki tartışmalar hem de kıdem tazminatının fona devri konusundaki çekinceler haklılığını koruyor.

PATRONA MALİYETİNİ, İŞÇİ ÜSTLENDİ

AKP’nin seçim vaatleri arasında, çalışıp da ücretlerini alamayan stajyerlerin, ücretlerini almasının sağlanacağı yer alıyordu. Bu vaat doğrultusunda, Meclise gelen “Tebligat Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda stajyerlere verilecek ücret de düzenleniyor. Meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitede okuyan öğrencilerin staj yaparken, asgari ücretin 3’de 1’i oranında yani 433 lira alması öngörülüyor. Tasarıda, stajyerleri normal işçisi gibi çalıştıran patronlara ise tasarıda kıyak yapılıyor.Patronlar stajyerlerin aylık ücretinin 111 lirasını öderken, geriye kalan kısmı yani ücretin 322 lirası işsizlik sigortası fonundan harcanacak.  

SEÇİM VAADİ FONU GİBİ

AKP’nin seçim vaadi olarak sunduğu ve işçinin parasında karşıladığı konu, kanun tasarısının 17. maddesinin gerekçesinde şöyle geçiyor: “3308 sayılı Kanun’un 25. maddesi kapsamında ödenmesi gereken ücretin stajın özendirilmesi ve ulusal istihdam stratejisinin ana bileşenlerinden olan eğitim- istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi için devlet katkısı olarak ödenmesi gereken kısmının 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı sonunu kadar işsizlik sigortası fonundan karşılanması amaçlanmıştır.”

SOMA’DA DA KIYAK YAPMIŞTI

İşsizlik sigortası fonunun daha önce de patronlara kıyak yapmak için kullanıldığı gazetemize yansımıştı. Soma ve Ermenek maden facialarından sonra işçilerin mağduriyetlerini giderilmesi için yapılan ödemeler İşsizlik sigortası fonundan karşılanmıştı. Ancak fondan harcanıp patronlardan geri alınması planlanan, 80 milyon 317 bin 479 lira 71 kuruş maden patronlarından alınamamıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ozancan ve Ali Deniz'in arkadaşları: Onların bıraktığı yerden barış diyeceğiz

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa