01 Nisan 2016 04:57

Ozancan ve Ali Deniz'in arkadaşları: Onların bıraktığı yerden barış diyeceğiz

Ozancan ve Ali Deniz'in arkadaşları: Onların bıraktığı yerden barış diyeceğiz

Paylaş

İnanç YILDIZ
Antep

Ankara’da 5 ay arayla yaşanan iki katliamda hayatını kaybeden iki yakın arkadaştı; Ali Deniz Uzatmaz ve Ozancan Akkuş. Antep Emek Gençliği Yöneticisi olan Ali Deniz Uzatmaz, 10 Ekim’de barış mitingine yönelik canlı bomba saldırısında, Ozancan Akkuş ise Kızılay’da evine gittiği sırada yakalandığı canlı bombalı saldırısında hayatını kaybetmişti. Ali Deniz ve Ozancan’ı ardı ardına kaybetmenin travmasını atlamadıklarını söyleyen arkadaşları, “Her ikisi de barışı savunuyordu. Biz de onların bıraktığı yerden barış demeye devam edeceğiz” dedi.

ŞAHİN ALİ DENİZ’İ ANMADI

Ali Deniz ile çocukluk arkadaşı olan Cansu Dörtbudak, Ozancan’la YGS sınavına hazırlanırken dershanede tanıştıklarını anlatıyor. Ali Deniz’in sevecen bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen Dörtbudak, “Sonra bir baktık Ozan ile arkadaş olmuşlardı. Sonradan o da bizimle takılmaya başladı. O da Deniz gibi neşeli, her zaman sıcakkanlıydı” diyor.

İki arkadaşın üniversiteyi kazanınca ayrıldıklarını belirten Dörtbudak, “Deniz bir gün mesaj attı. ‘Ankara’ya barış mitingine gideceğim’ diye. Biz de gitmek istiyorduk ama gidemedik. Deniz mitingden sonra da Ozan’ın yanına gitmeyi düşünüyordu. Sonra haberlerde gördük olanları” diyor.  Ozancan Akkuş’un yaşamını yitirdiğini öğrendiklerinde Ali Deniz’i bir kez daha kaybetmiş gibi hissettiklerini dile getiren Dörtbudak, Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Akkuş ve Uzatmaz’ın bir arada olduğu fotoğrafı sosyal medyaya koyarak sadece Ozancan’a dair paylaşımda bulunmasının da barış korkusu olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Ozan da Deniz gibi barışı savunuyordu. Bize de bu olanlara alışın diyorlar. Alışmayacağız. Biz halen barış demeye devam edeceğiz.”

SIRA HANGİMİZDE

Ali Deniz Uzatmaz ve Ozancan Akkuş’un arkadaşlarından Dila Güçbey ise, “Birini tanıyan diğerini mutlaka tanıyordu” sözleriyle arkadaşlarını anlatmaya çalışıyor.

Ozancan Akkuş’un Ali Deniz Uzatmaz’ın ölümüne çok üzüldüğünü belirten Güçbey, “Deniz’in orada ne amaçla olduğunu biliyordu ve o yüzden Deniz’i desteklerdi.  Zaten ölümünden sonra da çok üzüldü” diyor.

Gelinen noktada ise “Sıra hangimizde diye düşünüyorum” diyen Güçbey, “ O zinciri hepimiz biliyoruz. Önce Ali Deniz, Ali İsmail için eyleme katıldı. Ozancan, Ali Deniz’in arkasından gözyaşları dökerek tweetler paylaştı. Şimdi biz herkes için çalışmalar yapıyoruz. Sıra bizde mi? Ya da hangi arkadaşımız da. Ali Deniz o mitingine bugünler yaşanmasın diye gitmişti. Ancak barış mitinginde barış pankartlarıyla cenazeler taşındı. Ama korkmuyoruz. Arkadaşlarımızın bayraklarını yerde bırakmamak için onların haykırdığı barışı bıraktıkları yerden biz haykıracağız” diyor.

Uzatmaz ve Akkuş’un arkadaşlarından Yaren Eker de, yaşanan her iki patlamadan sonra Ali Deniz’in ve Ozancan’ın farklı anılmasına değinerek, “Patlamalarda ben de yaşamımı yitirebilirdim. Muhtemelen bende terörist diye anılacaktım. Çünkü ben de barışı savunuyorum. Sorun da burada devletin politikalarının tam tersini söylüyorsak biz teröristiz zaten” diyor.

Yakınlarını kaybetmekten yorulduklarını söyleyen Eker, “Kimse ülkede patlama seslerinin duracağını söyleyemiyor” diyor.

ÖNCEKİ HABER

İlaçta protokol krizi çözüldü

SONRAKİ HABER

Yılmaz Özdil, 2 bin 500 liraya satılacak Atatürk kitabını savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa