Mülkiye Dekanı Serpil Sancar polis şiddetine isyan etti

Mülkiye Dekanı Serpil Sancar polis şiddetine isyan etti

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) bugün yaşanan polis saldırısının ardından Akademik Kurul acil gündemli toplanıyor. Mülkiye Dekanı Prof. Dr. Serpil Sancar fakültede yaşananlara ilişkin öğretim üyelerine gönderdiği açıklamada, polis şiddetine tepki gösterdi.

Polis, ülkücü oldukları belirtilen bir grubun Hukuk Fakültesi’ne astığı pankart nedeniyle öğrenciler arasında yaşanan arbedeyi bahane ederek Ankara Üniversitesi Cebesi kampüsüne girmişti. Ellerinde kesici aletler olduğu söylenen ülkücü gruba müdahale etmeyen polis, İletişim Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi binalarına girerek öğrencileri gözaltına almıştı. Saldırı sırasında fakülte içlerine kadar gaz bombası atan polis, duruma tepki gösteren akademisyenler ve öğrencilere de plastik mermi sıkmıştı.

Vize dönemine denk gelen polis saldırısı nedeniyle sınavlar yapılamamış ve eğitime bir gün ara verilmişti. SBF Dekanı Prof. Dr. Serpil Sancar, bugün yaşanan olaylara ilişkin bir açıklama yaparak Akademik Kurulu toplantıya çağırdı.

Sancar, öğretim üyeleri ve öğrencilere seslendiği açıklamasında şunları dile getirdi:

“Sayın meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler,
Bugün, 31 Mart 2016 Perşembe günü SBF’de vize sınavları devam ederken Hukuk Fakültesinde öğrenciler arasında meydana gelen kavgayı önlemek amacıyla Kampüse giren Çevik Kuvvet, hiç bir sorun ve neden yokken, bir kaç kez SBF’nin de içine girerek öğrencilere yönelik tahrik edici ifade ve davranışlarda bulunmuştur. Daha sonra Fakülte bahçesindeki öğrencileri de binanın içine girmeye zorlamış ve araya giren öğretim üyelerini tartaklamış ve ben de orada durumu anlamaya çalışırken, Dekan olduğumu belirttiğim halde, benim hedefte olup olmadığıma bakılmaksızın bulunduğum yere gaz fişeği atılmıştır. Atılan gazlar binanın içine ve özellikle Dekanlık katına dolmuştur. Bu nedenle çok sayıda personel, öğrenci ve hoca (ben dahil) rahatsız olduk.”

TOPLANTI SALONUNDA GAZ FİŞEĞİ

“Bu olaylar sırasında öğrenciler basiretli davranarak tepki göstermemiş ve polis ile bir gerilime ortam hazırlamamak konusunda sorumlu davranmışlardır. Fakülte arka bahçesinde öğrencileri içeri sokmak amacıyla Çevik Kuvvetin attığı gaz fişeklerinden biri habersiz biçimde bir hocamızın cebine girmiş ve hocamız bunu fark etmeden Akademik Toplantı salonundaki konferansı izlemeye gitmiştir. Bir süre sonra hocamızın cebindeki gaz fişeği Mülkiye Şeref Salonundaki konferans sırasında patlayarak büyük bir paniğe sebep olmuştur.”

POLİS EĞİTİMİ ENGELLİYOR

Söz konusu olaylar nedeniyle SBF’deki vize sınavlarını yapmak olanaksız hale geldiği görüldüğünden eğitime bir gün ara verilmiştir. Son birkaç hafta içinde asılan afişlere müdahale etmek amacıyla Kampüse giren Çevik Kuvvet, bu nedenden bağımsız olarak, Fakülte binası içinde durumdan habersiz öğrenci ve hocalara kötü davranmakta ve eğitimin sürdürülmesini engelleyecek düzeyde kaosa neden olmaktadır. Bu durum karşısında, Fakültede eğitimin nasıl sürdürebileceğini görüşmek üzere SBF Akademik Kurulunu 1 Nisan 2016 Cuma günü saat 15.00 de toplantıya çağırıyorum.

Durumu bilgilerinize sunarken Cebeci Kampüsünde eğitimin barış içinde sürdürülebilmesi için hocaların ve öğrencilerin elinden gelen çabayı göstererek dayanışma ve işbirliği içinde hareket etmeleri dileğimi dile getirmek isterim.

Saygılarımla.

Prof. Dr. Serpil Sancar SBF Dekanı” (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net