Rusya: Mevcut Türk yönetimi ile ilişkileri iyileştirmek için adım atmayacağız

Rusya: Mevcut Türk yönetimi ile ilişkileri iyileştirmek için adım atmayacağız

Haftalık basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,"Mevcut Türk yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek için hiçbir adım atmayacağız. Türk makamlarının mevcut eylemleri ve beyanları, hiçbir meşru zemine sahip değil" ifadelerini kullandı.

Sputnik'in haberine göre Zaharova, "İki ülke de büyük ve çok zengin bir tarihe sahip. Elbette insanlar, ikili ilişkilerin krizden çıkmasını, gelişmesini hak ediyor. Ancak Ankara'nın eylemleri ve beyanları kabul edilemez. Bu kriz geçici. Halklarımızın bu süreci atlatacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

'SURİYE, IŞİD'E KARŞI ÖNEMLİ BİR ZAFER KAZANDI'

Suriye'de 27 Şubat'ta başlayan ateşkesin genel olarak uygulanmaya devam ettiğini ifade eden Zaharova, "27 Mart'ta Suriye ordusu, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin desteğiyle Palmira'yı kurtardı ve IŞİD'e karşı önemli bir zafer kazandı. Rusya, Palmira'nın mayınlardan temizlenmesi için Suriye hükümetine yardım edecek" dedi. Zaharova, Palmira'nın kurtuluşunun IŞİD'le mücadelede dönüm noktası olduğunu söyledi.

'BATI, JEOPOLİTİK BİR OYUN İÇİNDE'

Batı'daki uluslararası kuruluşların ve basının Palmira'nın kurtuluşunu görmezden gelmesi karşısında şaşırdıklarını kaydeden Zaharova, bunun jeopolitik bir oyun olduğunu belirtti. ​Zaharova, Palmira'nın kurtuluşunun Batı için bir sürpriz olduğunu belirtti.

'KÜRTLERİN CENEVRE'DE OLMAMASI, ONLARI FEDERALİZME YÖNELTİYOR'

Cenevre'de Suriyeli taraflar arasında ilk turu tamamlanan barış müzakerelerinin 11 Nisan'da devam etmesini beklediklerini kaydeden Zaharova, "Kürtlerin müzakere masasında bulunmaması, diyalogun daha kararlı olmasını sağlamıyor. Aksine bu durum, Kürtleri federalizm gibi tek taraflı eylemlere yöneltiyor" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

 

www.evrensel.net