31 Mart 2016 15:51

Bilirkişi: Polonezköy imara açılırsa bozulur

Paylaş

Ezgi ÇAPA

Yoğun yapılaşma ve kentleşme nedeniyle adeta nefes almakta zorlanan İstanbul’un nadide köşelerinden olan Polonezköy’ün imara açılmasına bilirkişi heyeti de olumsuz görüş bildirdi. Şehir Bölge Plancılarından oluşan 3 kişilik bilirkişi heyeti İstanbul 9. İdare Mahkemesi’ne sunduğu raporda, Polonezköy’ün imara açılmasına neden olacak plan değişikliğinin “Polonezköy’ün bu güne değin gelişmiş olan doğal yapısını ve kırsal karakterli yerleşim düzenini bozucu nitelik arz edeceği” tespitine yer verdi.

Polonezköy Tabiat Parkı sınırı içinde kalan köy alanına, “Seyrek yoğunluklu konut, düşük yoğunluklu konut ve turizm konaklama alanı” fonksiyonu getiren planlarla  3. derece sit alanı sayılan yerleşim alanında inşaat yoğunluğu arttırılırken; 1. derece doğal sit alanı olan ve “Çivi bile çakılamayacak” ormanlık bölgede yer alan 4 alanda inşaat yapılabilmesinin önü açılmıştı. Konu, Mimarlar ve Şehir Plancıları Odası tarafından yargıya taşınmıştı.

‘POLONEZKÖY’ÜN ÖZGÜN KARAKTERİ BOZULUR’ 

İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Polonezköy’e giderek incelemelerde bulunan Şehir Bölge Plancılarından oluşan 3 kişilik bilirkişi heyeti hazırladığı raporda çarpıcı tespitlere yer verdi. Raporda, yapı yoğunluğunu arttıracak şekilde inşaat yapılmasının “Polonezköy’ün bu güne değin gelişmiş olan doğal yapısını ve kırsal karakterli yerleşim düzenini bozucu nitelik arz edeceği” tespitinde bulundu. Polonezköy’e özgü mimari tanımlanmadığı için, belirtilen şartlarda uygulama yapılırsa “mevcut özgün yapı dokusunun tipolojik olarak bozulacağı” belirtildi.

Yol genişletilmesi ve bağlantı yolları gibi çalışmaların, “Polonezköy’ün doğal ve özgün karakterini yansıtan sokak dokusunu, ahşap çit, taş duvarlar ve mevcut bitki örtüsü” gibi karakteristik özelliklerini bozucu nitelikte ulaşım kararları olduğu ifade edildi. Dava konusu olan “Beykoz Polonezköy Köy Yerleşik Alanı 1/5 bin ve 1/bin ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları”nın “Şehircilik ilkelerine ve planlama tekniklerine uygun olmadığı” sonucuna varılan raporda, imar planlarının “Polonezköy tabiat parkının kültürel zenginliğini ve özgün yapı ve parsel dokusunun korunması” yönündeki amacına aykırı olduğu tespiti yapıldı.

YAKLAŞIK 170 YILLIK TARİHİ VAR 

Tarihi Sultan Abdülmecid zamanına kadar uzanan, Polonya’dan gelenlerin yerleştirildiği Polonezköy, Orman Bakanlığı’nın oluru ile 1994’te tabiat parkı ilan edildi. Polonezköy ormanları 1. Derece doğal sit alanı, kendine özgü yerleşimi ise 3. Derece doğal sit alanı olarak kabul edilmişti. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Genç kadın evinde ölü bulundu şüpheli sevgilisi

SONRAKİ HABER

Sabah Erdoğan sevgisinden çıldırdı!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...