30 Mart 2016 18:40

Fado’nun Sesi İstanbul’a geliyor

Fado’nun Sesi İstanbul’a geliyor

Paylaş

Portekiz geleneği Fado şarkılarına modern yorumlar katan Mariza, yepyeni albümü ‘Mundo’nun dünya turnesi kapsamında 8 Nisan’da CRR’de.  

Unesco’nun Kültürel Miras listesine aldığı Portekiz’in Fado geleneğine çağdaş yorumuyla katkı sunan sanatçı, Fado’yu seçtiğini şu cümleler ile anlatıyor: “Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir. Üzücü değil melankoliktir. Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.”

Grammy Ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, ilk Dünya Müzik Ödülünü de yine Fado söyleyerek almıştı. Paris’te Fen Edebiyat Akademisinin “Medaille de Vermeil” madalyasıyla ödüllendirilen sanatçının “Terra” albümü de En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödüllerinin sahibi oldu.

 Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurt dışında en iyi temsil eden sanatçı unvanı alan Mariza, 1999 yılında efsane Fado Şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan Vakıf tarafından “Fado’nun Sesi” unvanını aldı. Mariza yepyeni albümü ‘Mundo’yu Grammy ödüllü Javier Limon ile birlikte üretiyor, Amalia Rodrigues ve de Tango’nun divosu Carlos Gardel şarkılarına sesi ile yeniden hayat veriyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

ABD’yle ilişkileri düzeltme çabası: Küsmeyelim mesajı

SONRAKİ HABER

İZBAN'da sözleşme 'Yüksek Hakem' tehdidi ile imzalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa