30 Mart 2016 18:30

ABD’yle ilişkileri düzeltme çabası: Küsmeyelim mesajı

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nükleer Güvenlik Zirvesi nedeniyle ABD’nin başkenti Washington’a ziyareti tartışılmaya devam ediyor. ABD’de sadece Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından karşılanan Erdoğan, Obama ile ikili görüşme de yapamayacak.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada kısa bir gayriresmi görüşme gerçekleşeceği asıl resmi görüşmenin ise Başkan Yardımcısı Joe Biden ile olacağı belirtildi. Öte yandan “ABD, Erdoğan’dan vaz mı geçiyor?” tartışmalarından hükümetin duyduğu rahatsızlığı dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dile getirdi. Çavuşoğlu’nun dün yaptığı “Farklı düşünüyoruz diye küsecek değiliz” açıklaması dikkat çekti. 

HÜKÜMETTEN PYD ÇARKI

ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PYD konusunda Türkiye ile ABD arasında restleşmeye varan tutum farklılığıyla ilgili, “Farklı düşünüyoruz diye küsecek değiliz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti, ABD’yi sık sık “PYD’yi terör listesine” almamakla suçluyor, sert eleştirilerde bulunuyordu. Suriye’ye yönelik müdahale politikası bölgedeki çıkarları nedeniyle ABD’yi rahatsız eden AKP Hükümetinden gelen “küsmeyiz” açıklaması “AKP çark mı ediyor” yorumlarına neden oldu. 

ABD’nin Sesi’nin haberine göre Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin son dönemde bozulduğu yönündeki iddiayı da reddeden Bakan Çavuşoğlu, fikir ayrılıklarının normal olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ABD ile stratejik ortaklığının bugün daha da önemli olduğunu savunan Çavuşoğlu, “PYD/YPG ile PKK’nın hiçbir farkının olmadığına dair belgeleri, bilgileri veriyoruz, arazide onlarla beraber istihbaratların yine birlikte çalışmaları var. Dolayısıyla burada farklı düşündük diye ilişkiler bozuldu diye böyle haber yapmak ya da yaygara yapmak doğru değil”

ABD’NİN AKP’YE MESAJI: ANAYASANIZA UYUN!

Çavuşoğlu önceki gün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yanı sıra Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile de bir araya gelmişti. Kerry ile görüşmesine dair ABD Sözcüsü John Kirby’nin yaptığı yazılı açıklamada, “Ayrıca Kerry, özgür medya ve bağımsız yargı süreci dahil Türkiye’deki güçlü demokratik kurumların korunmasına verdiğimiz önemi vurguladı” demesi dikkat çekti. 

Bakan Çavuşoğlu’nun Rice ile görüşmesinin ardından da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, “Son olarak, Rice, Türk hükümetinden Türkiye’nin anayasasında güvence altına alınan evrensel demokratik değerlere uymasını istedi” dedi.

ERDOĞAN’IN GÖRÜŞMELERİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki temaslarına başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve bazı milletvekilleri ile Washington’a giden Erdoğan’ın, “İsrail lobisi” olarak nitelendirilen Musevi kuruluşlarının temsilcileriyle dün planlanan görüşmesinin de ABD ile başta Suriye politikaları nedeniyle bozulan ilişkileri düzeltmeye yönelik olduğu tartışılıyor. Erdoğan’ın heyetinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan da bulunuyor. 

TEKELLERE NE VADEDECEK?

Erdoğan’ın programında Amerikalı iş adamları ile görüşme de var. İktidar yanlısı gazetelerde çıkan haberlere göre Erdoğan, ABD’li patronlardan 1 milyar dolarlık yatırım isteyecek.

Erdoğan’ın görüşeceği “büyük patronlar”ın bazıları şöyle: Dünyanın en büyük silah tekeli Lockheed Martin’in Başkanı Marillyn A. Hewson, ilaç tekeli Dow Chemical CEO’su Andrew N. Liveris, Boeing Başkanı Raymond L. Conner, Citibank Başkanı Michael O’Neill, Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, Honeywell CEO’su David M. Cote, PWC Başkanı Dennis M. Nally, Pratt Whitney Başkanı Bob Leduc, Baker McKenzie Başkanı Eduardo C. Leite, Motorola CEO’su Greg Brown, Procter and Gamble CEO’su David S. Taylor, Westinghouse Başkanı Danny Roderick ve Raytheon Başkanı Dr. Thomas Kennedy. 

BİDEN İLE RESMİ GÖRÜŞME YARIN 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la görüşmesi ise yarın gerçekleşecek. 
Daha sonra Beyaz Saray’a geçecek olan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın, zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları ile eşleri onuruna verdiği akşam yemeğine katılacak. Nükleer Güvenlik Zirvesi ise yarın başlıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sonunda özgürlük ve akıl kazanacak

SONRAKİ HABER

Yerine kayyum atanan Ahmet Türk’ün 'yürütmeyi durdurma' başvurusuna ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa