30 Mart 2016 16:46

ÇHD davasında adliyede avukatlara polis saldırısı

Paylaş

ÇHD üyesi 22 avukatın, “örgüt üyesi” ve “örgüt yöneticisi” oldukları iddiasıyla yargılandıkları davanın 5’inci duruşması görüldü. Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapmak isteyen avukatlara polis kalkanlarla saldırdı, 2 avukat gözaltına alındı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın “örgüt üyesi” ve “örgüt yöneticisi” olmak iddiasıyla yargılandığı davanın 5’inci duruşması İstanbul Adliyesi 18. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz sanık avukatlar ile çok sayıda avukat katıldı. Duruşmayı, İngiltere, Barselona ve Venedik’ten gelen baro temsilcileri de izledi.

Duruşmada konuşan ÇHD Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı, “Savcılığın iddia ettiği tüm deliller düzmecedir” dedi. Kozağaçlı’nın konuşmasının ardından söz alan tüm sanıklar, sonraki duruşmaya hazırlanmak için zaman talep etti. Sanık beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, tanıkların dinlenmesi ve sanıkların eksiklerini tamamlayabilmesi için davayı 5 Ekim’e erteledi.

Davanın ardından ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosuna bağlı avukatlar, “Devrimci Avukatlık Yargılanamaz” yazılı pankart açarak adliye önünde açıklama yağmak istedi. Ancak avukatlara polis, kalkanlarla ve coplarla saldırdı. Saldırı sırasında kadın avukatlardan Zeycan Balcı Şimşek karnına gelen tekmeler nedeniyle yaralandı. Şimşek, ambulansla hastaneye kaldırıldı. ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, avukatların çalışma alanlarının adliyeler olduğunu belirterek, polisin adliyeden gitmesini istediğini söyledi. İstedikleri her yerde basın açıklaması yapma hakkına sahip olduklarını belirten Yeşil’in sözlerini bitirmesine fırsat vermeyen polis, avukatları adliye önünden yaka paça uzaklaştırdı, 2 avukat da gözaltına alındı. (İstanbul/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bahadır Grammeşin davasında 1 tutuklama kararı

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...