30 Mart 2016 20:44

Mimarlardan Sur’da kamulaştırmaya tepki

Mimarlardan Sur’da kamulaştırmaya tepki

Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesindeki acele kamulaştırma kararını eleştirdi. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mekanın döneme tanıklık ettiği gibi yaşama da tanıklık ettiğini belirterek, “Diyarbakır’ın Sur ilçesinde alınan acele kamulaştırma kararı tarihsel ve kültürel mirası yok sayarak rant haline getiriyor” denildi.

Şube binasında basın toplantısında konuşan Candan, “Diyarbakır’da insanlık dramı yaşanıyor. Bu durum kabul edilemezken bir de bu acılar üzerinden rant sağlanmak isteniyor” dedi. AKP Hükümetine kadar 14 tane acele kamulaştırma yapıldığını belirten Candan, AKP Hükümetleri döneminde ise 2 bin kez acele kamulaştırma yapıldığını söyledi. Candan, “Bu süreçte, 10 bin yıllık tarihi geçmişi ile Anadolu’nun, Mezopotamya’nın merkezi olan Diyarbakır’ın Sur ilçesinde acele kamulaştırma ile neredeyse tamamına yakınına el konulmuştur” diye konuştu.

Acele kamulaştırmanın insanların direniş göstermeden mülkiyetin el değiştirmesinin bir aracı haline geldiğini vurgulayan Candan, Diyarbakır’da Mitaniler’den başlayıp Urartular, İskitler, Bizans ve Osmanlılara kadar hem simgesel anıtlar, hem de 600’e yakın tescilli yapı olduğunu ifade etti. 

Candan, geçen yıl UNESCO dünya miras listesine giren Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin rant haline getirilmesine izin veremeyeceklerini belirterek, “Acele kamulaştırmanın doğru olmadığı düşünüyoruz ve  bu el koyma sürecine karşı ses çıkarıyoruz. Mimarlar bugün konuşmayacaksa ne zaman konuşacak” dedi.

Şube Sekreteri Gökhan Yıldırım da Sur’daki acele kamulaştırmanın yaşanmışlıkları, kültürü yok edeceğini ifade ederek, “İsmi bile kamulaştırma olan karar, kamu yararını esas almıyor. DSİ kamyonlarıyla birlikte tahrip edilen bölgeden hem molozlar hem de insan uzuvları taşınıyor ve bölge halkı molozların arasından yaşanmışlıklarını geri kurtarmaya çalışıyor” dedi. Sur’un TOKİ’leştirme ile insansızlaştırılacağını dile getiren Yıldırım, bu sürece karşı mücadele edeceklerini söyledi (Ankara/EVRENSEL)

 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

HDP’li belediyeleri hedef alan yandaş basına bir tekzip de Genel-İş’ten

SONRAKİ HABER

HDP Milletvekili Hatimoğulları: Seçim kazanma operasyonu yapılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa