30 Mart 2016 13:23

Şebnem Yurtman, Elif Kanlıoğlu ve Ali Deniz Uzatmaz adına kütüphane kuruluyor

Ankara katliamında yaşamını yitiren Şebnem Yurtman,Elif Kanlıoğlu ve Ali Deniz Uzatmaz anılarını yaşatmak için Mersin’de kütüphane kuruluyor

Şebnem Yurtman, Elif Kanlıoğlu ve Ali Deniz Uzatmaz adına kütüphane kuruluyor

Paylaş

Ankara’da ‘Barış Mitingi’ne yönelik canlı boma saldırısında hayatını kaybeden Mersin Emek Gençliği üyesi Şebnem Yurtman,Elif Kanlıoğlu ve Ali Deniz Uzatmaz’ın anılarını yaşatmak için Mersin'de bir kütüphane kuruyorlar.

 “Toprağın bahara küsmeyeceği gibi bizde barışa küsmedik. Toprak daha büyük bir dirençle yağmura ve güneşe ihtiyaç duyarken bizde kitaplara ihtiyaç duyuyoruz”  diyen Mersin Emek Gençliği “Toprağın direncini örnek alarak bir kitaplık oluşturuyoruz. Şebnem'in barış için attığı sloganlar hiç susmasın, Ali Deniz'in yumruğu havadan hiç inmesin ve Elif'in umudu dipdiri kalsın diye kütüphaneleri Ankara Katliamında kaybettikleri adına oluşturduklarını söyleyerek  kütüphanelerine bağışlayacağınız kitabınızla  beraber sizi beklediklerini ifade ettiler.

‘SÖYLEYEBİLCEĞİMİZ TEK KELİME BARIŞTIR’

Son dönemde, arkadaşlarını  da aralarından alan bu savaş politikasının ülkeyi ve özellikle bölgeyi yangın yerine dönüştürdüğünü gördüklerini ifade eden  Mersin Emek Gençliği üyesi Eren Gülmüş inadına barış söylemlerini her seferinde yenileyeceklerini söyledi. “Masum halkları, emekçileri, işçileri, yaşını bile doldurmamış bebekleri, dışarıda  paylaşım savaşına girme çabalarıyla, içeride başkanlık nidalarıyla kurulan hayaller üstünden katlediyorlar” diye konuşan Gülmüş yaşanan bombalı saldırılarla beraber kalabalığa  girmekten çekinerek , insanlardan hangisinin potansiyel canlı bomba olduğunu tahmin etmeye çalışır noktaya geldiklerini ifade eti. Gülmüş “Ülkenin bu çıkmazdan kurtulması için gençlik olarak söyleyebileceğimiz ve söylemek zorunda olduğumuz tek kelime barıştır” dedi.

Bilimin, sanatın, edebiyatın ve şiirin olmadığı bir yerde, barışın, güzelliklerin ve insanlığın olamayacağını düşündüğünü söyleyen Gülmüş “Şu dünyayı biraz daha yaşanabilir ve anlamlı kılabilmek için mücadele eden yoldaşlarımızın anılarını,savaş politikalarına karşı inatla barış diyerek  bunu en anlamlı şekilde bir kütüphanede yaşatmak istedik” şeklinde konuştu. 

Gülmüş gençleri kaybettikleri yoldaşlarının mücadelesini ve taşıdıkları bayrağı daha ileriye götürebilmek adına başlattıkları kitap kampanyasına kitap bağışı yapması çağrısında bulundu.
 
‘ÖLÜM BU KADAR KOLAY ALIŞILMIŞ OLMAMALI’

Emek Gençliği üyesi Kübra Ocak son dönemde yaşanan ölümlere “Son dönemde sanki ülkece çıkmaza girmiş gibiyiz kimsenin geri adım atacağı yok kimsenin masum insanlara acıdığı yok nasıl daha çok göz korkuturum nasıl daha çok çıkar sağlarım düşüncesiyle her geçen gün canlar yanmaya devam ediyor. Ölüm bu kadar kolay bu kadar alışılmış olmamalı ama insanlar sanki bağışıklık kazanmış gibi git gide duyarsızlaşıyorlar” sözleri ile tepki gösterdi.
 
HER BİR KİTAP SESSİZ SİNMİŞ TOPLUMUN KAYASINA ÇAKILMIŞ BİR ÇİVİ OLACAK

Kütüphaneyi kurma amaçlarını “Durumun böyle sürmemesi için minik de olsa bir ışık olabilmek. İnsanların ölümlere karşı duyarsız tavrını ölen arkadaşlarımızı kitaplarla yaşatarak bir nebze değiştirebilmek” olarak  açıklayan Ocak  kütüphane için kitap getiren her gencin bu sessiz sinmiş toplum kavramının kayasına çakılmış bir çivi olduğunu ifade etti. “Evet bakınca çok az küçük gibi görünebilir ama bir gün sadece bir çivi öncekilerden aldığı güçle o kayayı parçalayabilir” diyen Ocak  gençlere gönderecekleri  bir kitabında çok kıymetli olduğunu vurgulayarak kitap bağışı yapma çağrısında bulundu. (Mersin/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yrd. Dç.Dr Meral Camcı Türkiye'ye dönüyor: Barış sözümün arkasında duracağım

SONRAKİ HABER

MHP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde için belirlediği slogan belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa