30 Mart 2016 09:33

Mersin’de MEB ve Müftülük projesi: İlkokul çocukları 4 gün okulda 1 gün camide olacak

Paylaş

Mersin'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülüğü'nün ilkokul çocuklarını hedef alan "Minik Yürekler Kardeşlik Bilincinin Farkında" isimli projeyle çocuklar 4 gün okulda, 1 gün camide olacak. 

Mersin'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülüğü tarafından başlatılan, hedef kitlesi ilkokul öğrencileri olan "Minik Yürekler Kardeşlik Bilincinin Farkında" isimli proje ile okul ve camiler bütünleştirilmek isteniyor. Bu proje kapsamında ilkokul çocukları haftanın 4 gününü okulda bir gününü camide geçirecek. Mersin'in tüm okullarında henüz başlatılmayan projenin Yenişehir ve Toroslar ilçesine bağlı bazı okullarda hayata geçildiği belirtildi. Projenin amacı olarak "İlkokul öğrencilerinin, dinde yeri olan camileri tanımalarını sağlamak, din eğitimlerine yardımcı olmak, dinde önemli yeri olan milli birlik ve kardeşlik duygusunu kavratmak" olarak açıklansa da, Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, asıl amacın bu olmadığını söyledi. AKP iktidarının "Dindar ve ümmetçi nesiller yetiştireceğiz" hedefine bağlı olarak, eğitim politikalarını düzenlendiğini söyleyen Muşlu, bu projenin tek din ve tek mezhep projesini derinleştirdiğini kaydetti. 

ESKİ MÜFREDAT ARANIR HALE GELDİ 

Böyle projelerin isimlendirilirken toplumun rahatlıkla kabul edebileceği isimlerin seçildiğini kaydeden Muşlu, projenin başladığı okullarda öğrenci velilerine "Çocuğumun bir gün camiye gitmesine izin veriyorum" şeklinde bir yazı gönderilerek imzalatıldığını belirterek, "Türkiye'de uzunca bir zamandır zaten Milli Eğitim dine dayalı bir eğitim süreci başlatmıştı ve biz bunu Eğitim Sen olarak her zaman dile getirdik" dedi. Özellikle 4+4+4 sistemiyle eğitimde İmam Hatip ortaokullarının açılması, eğitim müfredatlarının yeniden elden geçirilmesiyle başlayan sürecin her geçen gün artarak ve yaygınlaşarak devam ettiğini ifade eden Muşlu, "Biz Türkiye'de eğitimin hiçbir zaman tam anlamıyla laik ve bilimsel olduğunu savunmadık. Geçmişte kısmi, kırıntı diyebilecek şekilde var olan, laik, bilimsel eğitim müfredatları aranır düzeye düşmüş durumda. Şimdi bilimsel eğitimden bahsetmek mümkün değil" diye konuştu. Muşlu, "Tersine pozitif bilime yönelik eğitim materyalleri azaltılarak, fakülteler kapatılarak, okullarda buna paralel dini derslerin sayıları arttırılıyor, normal din dersi olmayan derslerde bile eğitim materyalleri dini içerikli olmaya başladı" ifadelerinde bulundu.

'VELİLER TEPKİLERİN KOYMALI'

AKP iktidarının "Dindar ve ümmetçi nesiller yetiştireceğiz" hedefine bağlı olarak, eğitim politikalarını düzenlendiğini söyleyen Muşlu, Mersin'de "4 gün okul, 1 bir gün cami ziyaretleri" adı altında uygulanan projenin de bu politikaya hizmet ettiğini belirtti. Özellikle öğrenci velilerine büyük görev düştüğünü kaydeden Muşlu, "Veliler ilkokul çağındaki çocukların camileri gezdirme adında yapılan ziyaretlere onay vermemelidirler. Örgütlü olarak hareket ederek tepkilerini gerek hukuksal olarak, gerek de verecekleri itiraz dilekçeleriyle tepkilerini ortaya koymalıdır" dedi. 

'TEK DİN, TEK MEZHEP PROJESİ DERİNLEŞTİRİLİYOR'

Yapılan projenin tek bir mezhep üzerinden yapılmasının da tehlikeli olduğunu vurgulayan Muşlu, "Hâlbuki Anadolu topraklarında her türlü din ve mezhepten halklar yaşamaktadır. Bu ülkede Hıristiyan, Yahudi ve Aleviler de vardır" dedi. Türkiye'deki zorunlu din dersleriyle özellikle Alevi çocuklarının asimilasyon politikalarına maruz kaldığını hatırlatan Muşlu, "Bir de şimdi alıp, çocukları camilere götürerek, imamları dinletmeye çalışıyorsunuz. Bu projeyle tek din, tek mezhep projesinin derinleştirilmesi süreci başlamış durumda" dedi. Farklı din ve mezhep gruplarına mensup yurttaşlara çağrıda bulunan Muşlu, herkesin demokratik çerçevede yapılan bu uygulamaya karşı çıkması gerektiğini savundu. 

'HERKES BU GİDİŞATA DUR DEMELİ'

"Ortadoğu'da cihadist gençler nasıl yetişti" diye soran Muşlu, cihadist yetişen birçok gencin "dindar nesil yetiştirme" projesiyle yetiştiğini vurguladı. Muşlu, "Ortadoğu'nun hali ortada iken böyle bir felsefeyle yola çıkmak gelecekte Türkiye'nin de cihadist gruplarla çevrelenmesi anlamına geliyor" dedi. Türkiye'nin geleceğinin cihadist örgütlere bırakılmaması için Türkiye'de bulunan demokratik kitle örgütlerine de çağrıda bulunan Muşlu, "Herkes bu gidişata dur demelidir" dedi.

'BİZİ SÜNNİLEŞTİRMEK İSTİYORLAR'

Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz da, bu projeye tepki göstererek, "Milli Eğitim ve Müftülüğün ortak hazırladığı ve çocuklarımızın camilere götürülerek, Sünni İslam dininin kural ve kaidelerinin anlatılmasına karşıyız" dedi. "Çocuklara tüm dinler anlatılacaksa, cemevleri de, sinagog da, kilise de gezdirilmelidir" diyen Kılavuz, tüm okul idareleriyle görüşeceklerini ve böyle bir uygulamadan Alevi çocukların muaf tutulmasını isteyeceklerini vurguladı. Mersin'de 400 binin üzerinde Alevi kökenli aile olduğunu hatırlatan Kılavuz, Sünnileştirme politikasına karşı olacaklarını söyledi. 

'BÜTÜN ÇOCUKLAR SÜNNİ Mİ?'

Kendilerine kayıtlı tüm aileleri uyaracakları vurgusunda bulunan Kılavuz, "Eğer ailelerin talebi olursa avukatlarımızı devreye koyarak hem İl Milli eğitim Müdürlüğü'ne hem de İl Müftülüğü'ne dava açacağız" ifadelerinde bulundu. "Bütün çocuklar hangi gerekçe ile bu çağrıyı yapıyorsunuz? Bütün çocuklar Sünni midir? Bütün çocuklar Sünni ailelerin çocukları mıdır" sorularını yönelten Kılavuz, bütün inançlara aynı mesafede olduklarını vurgulayarak, "Onlardan da bunu bekliyoruz" dedi. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ankara merkezli 24 ilde KPSS operasyonu!.. 51 gözaltı kararı!

SONRAKİ HABER

Brezilya'da koalisyonun en büyük ortağı hükümetten çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...