30 Mart 2016 04:54

Jantsa işçisi 3 yıllık sözleşmeye tepkili

Paylaş

Birleşik Metal-İş İzmir Şubesinin örgütlü olduğu Jantsa fabrikasında imzalanan 3 yıllık sözleşme işçilerin tepkisini çekti. Bilgilendirme amacıyla fabrikanın yemekhanesinde toplantı düzenleyen sendikacılara ve işyeri temsilcilerine seslenen işçiler “Sözleşmenin 3 yıllık olduğunu söylemediniz, sözleşmeden imzalandıktan sonra haberimiz oldu” dedi. 

Aydın’da kurulu olan fabrikada çalışan bir işçi, sözleşmenin huzursuzluk yarattığını dile getirdi. 2014 sonrası işe giren işçilerin ücretlerine asgari ücret artışı dışında zam yapılmadığını dile getiren işçi, “Sosyal yardımlar gibi ek ödemeler çıkarılınca net 1300 lira ücret alan sendika üyesi işçiler var” dedi. 

3 YILLIK SÖZLEŞMEYE KARŞI GREVE ÇIKILMIŞTI

MESS grup sözleşmeleri döneminde 3 yıllık sözleşme dayatmasına karşı greve çıkıldığını, Renault başta olmak üzere Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalarda bu sözleşmeye karşı direniş yaşandığını hatırlatan bir başka işçi şunları söyledi: “Grev döneminde bazı işyerlerini MESS’ten kopararak 2 yıllık sözleşme imzalatmayı başarı ilan ettiler. Hatta sözleşmenin 2 yıl olması karşılığında bazı taleplerden taviz verdiler. Ama nedense Jantsa’da 3 yıllık sözleşmeye imza attılar.”

Geçen hafta içinde sendikacıların yemekhanede yaptıkları toplantının işçilerin tepkisini çektiğini ifade eden bir başka işçi “TİS sürecinde patronla yapılan görüşmelerde patronun devlet zammının çok fazla olduğunu söyleyerek sendikanın istediği yüzde 30 zammı karşılayamayacağını, karşıladıkları takdirde 2014 ve sonrasında işe girenlerin zamdan yararlanamayacağını ve 3 yıllık sözleşmeyi öne sürdüğünü söylediler. Ancak sendikacılar bu maddeyi toplusözleşme sonuçlandıktan sonra işçilere anlattılar”

TAŞERONDA AZALMA YOK

Eski işçiler sesini çıkartmayınca işe yeni giren işçilerin tepkisinin de dikkate alınmadığını anlatan bir başka işçi, tepkisini şöyle dile getirdi: “TİS sürecinde başlangıçta bilgilendirmeler yapılıyordu ama sözleşmenin 3 yıllık yapılacağı konusunda hiç bilgi verilmedi. Benim de sözleşmenin 3 yıllık olduğundan sözleşme imzalandıktan sonra haberim oldu. İşçilerin bilgisi yoktu. 2014 ve sonrası girişler toplusözleşmeden faydalanamadı. Yine işyerinde taşeron işçi çalıştırmada bir azalma yok.” İşçi bazı işçilerin tazminatlarını alarak istifa etmek istediğini ancak bu talebin kabul edilmediğini dile getirdi. 

3 YILLIK SÖZLEŞME 

MESS kapsamı dışında bulunan Jantsa fabrikasında, patron ile Birleşik Metal-İş imzalanan 3 yıllık sözleşmeyle işçi ücretlerine birinci yıl yüzde 31.59 oranında zam yapıldı. Sözleşmenin 2. yılında ücret ve sosyal ödeneklere tüketici fiyatları endeksi artışı oranı artı yüzde 2, 3. yılında ise tüketici fiyatları endeksi artışı oranı artı yüzde 3 artış yapılacak. Yeni işçiler bu zam oranıyla ücretlerinin asgari ücret seviyesinde kaldığını belirtti. (Aydın/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çocuk istismarı, Ensar Vakfı ve Hükümet politikası

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa