Pamukkale Üniversitesi öğrencileri: Savaşta ölen zengin birini gördünüz mü?

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri: Savaşta ölen zengin birini gördünüz mü?

Mükerrem YOLLU
Denizli

Savaşta sürekli yoksul insanların öldüğünü dile getiren Denizli Pamukkale Üniversitesi Sosyoloji Topluğu üyesi öğrenciler şu soruyu soruyor: “Savaşta ölen zengin bir isim gördünüz mü?

Sabri Şen de şunları söylüyor: “Yazın Cizre’deydim ve Cizre’de 10 günlük bebekten 70 yaşına kadar herkesi terörist ilan ettiler, herkes de buna inandı. Cizre’de yaşanan bir katliamla İstanbul’da yaşanan bir katliama halkın tepkisi aynı olmuyor. Cizre’deki, Sur’daki katliamlara karşı bir tepki oluşturulamadı. Herkes ‘fişlenecek miyim’ acaba diyerek evine çekiliyor. Artık insanlar üzerinde oluşturmaya çalıştıkları korku imparatorluğunu tam olarak gerçekleştirdiler.”

“Savaşlarda ölenler arasında hiç zengin bir isim gördünüz mü” diye soran Sabri Şen şöyle devam ediyor: “Savaşta yalnızca yoksullar ölür. Savaş dönemleri ise halkların söz söyleme haklarının elinden aldığı bir dönemdir. Tarihin en kanlı savaşlarına bakın, mutlaka masa başında yapılan anlaşmalarla son bulmuştur. Savaşlar sürer binlerce, milyonlarca insan ölür ve devletler kendi aralarında anlaşır. Her savaşın sonu barıştır o yüzden milyonlar ölmeden patronların savaşına karşı çıkmak gerekir.”

Murat Keser de başından geçen bir olayı paylaşıyor: “Yemekhanedeki yemekler prosedürde yazan gramajdan azdı. Arkadaşlarımla birlikte bir tepki göstermek istedik ve yurt odalarının kapılarını çalmaya başladık. Yurt odalarını tek tek dolaşırken, bir grup ülkücü öğrenci ‘Devlete karşı mı geleceksin, olmaz öyle şey’ diyerek tersledi beni. Ben yemeklerin çoğalmasını isterken sadece kendim için istemiyordum. Hakkımız olan yemeği bile yiyemiyoruz. Ben de yiyemiyorum devlete karşı gelmeyen ülkücü öğrenciler de yiyemiyor. Öğrencinin yemeğinden kısıp kirli politikalarına bütçe ayıranlar, öğrencinin yemeğini az verirken, ‘Bu bize karşı gelmiyor buna çok yemek verelim’ demiyorlar. Sistem bizi sömürürken, bu ülkücü, bu sağcı, bu solcu diyerek ayırmıyor. Bu yüzden biz de sisteme karşı sağcı solcu, Türk Kürt, Alevi Sünni gibi ayrımlara düşmeden hep birlikte mücadele etmeliyiz.”

www.evrensel.net