‘Zengin ülkeler mültecilerin sadece yüzde 1.4’ünü aldı’

‘Zengin ülkeler mültecilerin sadece yüzde 1.4’ünü aldı’

İngiltere’de faaliyet gösteren yardım kuruluşu Oxfam, Suriye’deki krizden kaçan ve sayıları neredeyse 5 milyona yaklaşan mültecilerin sadece yüzde 1.4’ünün dünyanın zengin ülkeleri tarafından kabul edildiğini söyledi ve bu ülkelerden mültecilere daha fazla destek istedi.

‘DAHA FAZLA MÜLTECİ ALMALILAR’

4.8 milyon mültecinin en az yüzde 10’unun zengin ülkeler tarafından kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Oxfam, “2013’ten bu yana zengin ülkeler 130 binden daha az yerleştirme merkezi kurdu ve sadece 67 bin 100 kişi bu merkezler aracılığıyla gelişmiş ülkelere gidebildi” dedi.

Oxfam raporu İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenecek olan ve ülkelerin kaç Suriyeliyi kabul edeceğine dair bağlayıcı sözler vereceği toplantıdan bir gün önce açıklandı. Oxfam, İngiltere hükümetinin verdiği “2020’ye kadar 20 bin mülteci” sözünü ise ‘yetersiz’ olarak niteledi.

Suriye’deki kriz beşinci yılını doldururken, ülkeden kaçan mültecilerin önemli bölümü komşu ülkeler Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e sığınmış durumda. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısı 2.7 milyon seviyesinde. Lübnan’da 1 milyon, Ürdün’de ise 636 bin mülteci bulunuyor.

OXFAM: DAYANIŞMA LAFTA KALMAMALI

Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan mülteciler, kapatılan sınırlarda beklemeye devam ediyor.  Bugün Cenevre’de başlayacak olan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki- moon’un başkanlık yapacağı konferans, Suriyeli mülteciler konusunda ‘Küresel sorumluluk paylaşımı’ ilkesiyle hareket edilmesi için çaba harcayacak. BM’nin Cenevre konferansını ‘yeni bir fırsat’ olarak niteleyen Oxfam, zengin ülkelerin bugüne kadarki performansını ise ‘Tam bir hayal kırıklığı’ olarak tanımlıyor. Oxfam’a göre sadece üç zengin ülke ekonomik büyüklüklerine doğru orantılı biçimde Suriyeliyi kabul etme sözü vermiş durumda. 

Bu ülkeler raporda Kanada, Almanya ve Norveç olarak sıralanıyor. Avustralya, Finlandiya, İzlanda, İsveç ve Yeni Zelanda’nın üzerlerine düşen payın yarısından fazlasını karşılamayı kabul ettiği ifade edilen raporda, geriye kalan 20 zengin ülkenin ekonomileriyle doğru orantılı bir söz vermedikleri vurgulanıyor.

Fransa şu ana kadar sadece 1000 Suriyeli mülteciyi kabul etme sözü vermiş durumda. Bugüne kadar 1812 mülteciyi kabul eden ABD ise 10 bin mülteciyi daha kabul edeceğini açıklamıştı.  Oxfam Başkanı Winnie Byanyima, “Dayanışma ifadesi lafta kalmamalı. Eyleme dönüşmeli. Gelişmiş altyapıları olan zengin ülkeler eğer bugün isteseler bir anda 500 bin mülteciyi kabul edebilirler” diyor.

‘MÜLTECİLERİ DUYUNCA, GÖZLERİNDE DOLAR İŞARETİ ÇIKIYOR’ 

İsveç’teki birçok emlak sitesinde, kalacak yeri olmayan sığınmacılara yüksek meblağlar karşılığında ev ve oda sunan ‘paralı sığınmacı merkezleri’ için verilen ilanlar tepki yarattı. İsveç gazetesi Svenska Dagbladet, emlak sitelerindeki ilanlarda 12 bin dolara ‘mülteci merkezi’ olarak kiralanabilecek ev ve ofis ilanları bulunduğunu bildirdi.

İsveç’teki Sol Parti Üyesi Christina Höj Larsen, ‘Mülteciler söz konusu olduğunda gözlerinde dolar işaretleri beliren bazı kişiler olduğunu’ belirterek, mültecilere ancak hükümetin barınma yardımında bulunabileceğini söyledi. Larsen, “Evlerinden kaçmak zorunda kalan insanlar, fırsatçıların pazarı haline gelmemeli. Ciddiyetle ve uzun vadeli amaçlar doğrultusunda bir muamele görmeleri gerekiyor” dedi.(DIŞ HABERLER)

 

www.evrensel.net
ETİKETLER OxfamSuriyemülteci