29 Mart 2016 21:07

Nükleer Zirve’de IŞİD toplantısı

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama’nın, bu hafta başkent Washington’da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi esnasında dünya liderleriyle IŞİD’le mücadeleyi ele alan bir toplantı planladığı belirtildi. Son olarak geçtiğimiz yıl kasım ayında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, IŞİD ile mücadeledeki çabaların artırılması gerekçesiyle “IŞİD karşıtı koalisyon”da yer alan 65 ülkenin temsilcileriyle görüşmüştü.  

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Earnest, Obama’nın, 31 Mart-1 Nisan’da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi esnasında dünya liderleriyle IŞİD’le mücadele konulu bir görüşme yapmayı planladığını açıkladı.  

“Birçok dünya liderinin Nükleer Güvenlik Zirvesi için Washington’da bulunacağından dolayı Başkan Obama, koalisyonumuzun, IŞİD’in zayıflatılıp nihayetinde yenilgiye uğratılması çabalarına odaklanan bir görüşme planlıyor” ifadesini kullanan Earnest, görüşmenin, örgütün nükleer kapasitesinden ziyade yaydığı ‘daha geniş tehdide’ odaklanacağını söyledi.

KUZEY KORE İÇİN ÜÇLÜ GÖRÜŞME 

Öte yandan, Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Obama’nın, Nükleer Güvenlik Zirvesi kapsamında Japonya Başbakan Abe ile Güney Kore Cumhurbaşkanı Geun-hye ile üçlü bir görüşme gerçekleştireceği belirtildi. Açıklamada, üçlü görüşmenin Kuzey Kore’nin yaydığı tehdide ortak yanıt vermenin yanı sıra bölgesel ve küresel alanda güvenlik iş birliğini ilerletme imkanı sunacağı ifade edildi. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'de 24 işçi yediği yemekten zehirlendi

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa