SGK ile eczacıların anlaşması bitiyor: 31 Mart'tan sonra ilaç  alamayabiliriz

SGK ile eczacıların anlaşması bitiyor: 31 Mart'tan sonra ilaç alamayabiliriz

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasında imzalanan ‘İlaç Alım Protokolü’nün süresi 31 Mart) itibariyle sonlanıyor. Eğer yeni sözleşme imzalanmazsa hastalar ilaçlarını kendi parasıyla alacak. 

Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, “Hastalar ilaç alamazlarsa sorumlusu eczacılar değil, SGK’dir” dedi.

Oda Başkanı Ersun Özkan, eczacılarla, SGK arasında 3 Ocak’ta imzalanan geçici protokolün süresinin 31 Mart’ta sona ereceğini ancak bugüne kadar yapılan görüşmelerde ilaç protokolüyle ilgili henüz yeni bir anlaşma sağlanamadığını söyledi. Bu durumda eczanelerin ilaçları parayla satmak zorunda kalacağını hatırlatan Ersun Özkan, “Türkiye’de 25 bin eczacı, günlük ortalama 1 milyon reçeteye işlem yapıyor. Protokolle ilgili eczacı odaları temsilcileri Ankara’da toplanacak. Eğer SGK anlaşmaya yanaşmazsa eczacılar sözleşmesiz bir ilaç satış süreci başlatacak” diye konuştu.

ECZACILARIN İSTEKLERİNİ ANLATTI

Eczacıların sözleşmesiz hizmet vermesi durumunda hastaların ekonomik olarak sıkıntıya gireceğini anlatan Özkan, eczacıların da çok büyük sıkıntıları olduğunu söyledi. 

Muayene ücretlerinin eczaneler aracılığıyla tahsil edilmesi nedeniyle vatandaşlarla karşı karşıya geldiklerini dile getiren Özkan eczacıların isteklerine dair şu bilgileri verdi: “Hükümet turizmden inşaat sektörü ve ilaç sanayisine kadar destek veriyor. Yaklaşık 600-700 milyon liralık ilaç sanayisine destek verildi. Yok sayılan eczacılara da destek istiyoruz. 25 bin eczacının bulunduğu ülkemizde 6 bin eczane kapanmak üzere. Reçete başına hizmet bedelinin arttırılması, muayene ücretlerinin eczaneler üzerinden tahsilatının kaldırılması ve mobil reçetelerde, reçete başı hizmet bedeli ödenmesi gibi isteklerimiz var. SGK’den olumlu adım bekliyoruz. Sözleşme imzalanmazsa hastalar ilaçlarını kendi parasıyla almak zorunda. SGK indirimi olmayacak. Faturasını götürüp sonra SGK’den parasını talep edebilir. Fiyatı çok yüksek olan ilaçlar var. Hastalar ilaç alamazsa sorumlusu eczacılar değil, SGK’dir.”

ÇALIŞMA BAKANI: ÜMİT EDİYORUZ!

Türk Eczacılar Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında yaşanan ilaç protokolü krizine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, açıklamalarda bulundu. Soylu, “Daha az cirolu eczanelere daha yüksek katkı, yüksek cirolu eczanelere daha düşük katkıyla bir denge kurmaya çalıştık. İmza atılacağını ümit ediyoruz. Biz eczacılarımızla birlikte protokolün imzalanıp devam etmesi düşüncesindeyiz. Makul bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz” dedi. (Adana/DHA) 

www.evrensel.net