Bakan Bozdoğ’a zaman aşımı sorusu

Bakan Bozdoğ’a zaman aşımı sorusu

Bingöl’ün Genç ilçesinde 17 Nisan 1999’da, sivil vatandaşlar Mehmet Eliveren (19) ve yeğeni Yılmaz Eliveren (17)'nin Özel Harekat Polisleri tarafından öldürülmesi hakkında açılan davanın zaman aşımına uğramasını HDP Meclise taşıdı. HDP’li Özsoy, benzeri olaylar hakkında yargılama süreci yeniden başlatılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle Meclise soru önergesi veren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, söz konusu tarihte öldürülen iki kişinin PKK’li olmadıkları yönünde mahkeme kararı olduğunu hatırlatarak, “Sivil vatandaş oldukları ve görevde bulunan Özel Harekat Polisleri tarafından tasarlanarak, kasten öldürüldükleri ifade edilmiş ve soruşturma bu doğrultuda genişletilmiştir” dedi. 

Bingöl 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 24 Martta görülen son duruşmada sanıkların işledikleri suçun TCK ve CMK maddelerince zaman aşımına uğradığı kararını verdiğine dikkat çeken Özsoy,  şu değerlendirmede bulundu: “Özellikle 90’lı yıllarda sıkça rastlanan ve “faili meçhul cinayetler” olarak bilinen bu tür olayların aydınlanması ve faillerin adalet önüne çıkarılıp yargılanması konusunda emsal teşkil eden bu ve benzeri olaylar hakkında yargılama süreci yeniden başlatılabilmesi için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır.” 

Özsoy, Bakan Bozdağ’a şu soruları sordu: 

* Söz konusu davada deliller açık olmasına rağmen sorumluların ceza almadan davanın zaman aşımı nedeniyle düşmesi konusunda her hangi bir idari ve hukuki soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? 

* Yeni bir soruşturma kapsamında söz konusu dava dosyasını yeniden açmak sureti ile sorumluların tekrar adalet önüne çıkarılması ve yargılanması doğrultusunda her hangi bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz? 

* Mahkemenin verdiği zaman aşımı kararının sonucu itibariyle maktul yakınlarına verilmiş bir ceza olduğunu ve sorumluların cezasız kalmasının toplum nezdinde adalete olan güveni sarstığını düşünüyor musunuz? 

* Özellikle 90’lı yıllarda güvenlik güçleri tarafından işlenen bu tarz suçlarda zaman aşımı nedeniyle benzer bir şekilde düşen dava sayısı kaçtır? 

* Güvenlik güçlerinin yargılandığı bu ve benzeri davalarda dava sürecinin kasıtlı olarak uzatıldığı hususu konusunda bakanlığınızın yürüttüğü herhangi bir idari ve hukuki soruşturma var mıdır?

* Bakanlığınızın bu ve benzeri ağır suçları içeren davalarda zaman aşımını ortadan kaldırmak için yürüttüğü her hangi bir çalışma var mıdır?

* Türkiye genelinde 1990’dan bu güne kadar tasarlayarak ve kasten öldürme suçlarından güvenlik güçleri hakkında açılmış dava sayısı kaçtır? Bu davaların bölgelere göre dağılımı nedir?Bu davalar sonucunda toplam kaç güvenlik görevlisi yargılanmış ve ceza almıştır? (AnkaraEVRENSEL)

www.evrensel.net