29 Mart 2016 16:03

23. İstanbul Caz Festivali programı açıklandı

Paylaş

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali 23. kez, 27 Haziran-25 Temmuz arasında gerçekleştirilecek. Festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.

23. İstanbul Caz Festivali, 20’nin üzerinde mekânda 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek yaklaşık 50  konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleriyle buluşturacak. Başta müziğin efsane ismi Nile Rodgers ve grubu Chic olmak üzere, aralarında Damon Albarn & Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music), Kamasi Washington, Ernest Ranglin, Hugh Coltman, Joss Stone & Vintage Trouble ve Gregory Porter gibi caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak olan festival, bu yıl da Anadolu yakasında “Parklarda Caz” ve “Gece Gezmesi” etkinliklerini gerçekleştirecek. Festival programında bu yıl ayrıca ilk kez çocuklara yönelik bir etkinlik de yer alıyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı programda tüm gün boyunca konserler ve çeşitli atölyeler düzenlenecek.

ERDOĞAN VE BAŞARAN’A YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

23. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü ‘Sevdim Seni Bir Kere’, ‘İkinci Bahar’, ‘Baharda Kuşlar Gibi’, ‘Küçük Bir Aşk Masalı’ şarkılarıyla tanıdığımız, 46 yıldır beste yapan Özdemir Erdoğan ve İstanbul Saksafon 4’lüsünün kurucularından Ergüven Başaran’a verilecek. Ödüller 11 Temmuz akşamı, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde verilecek. Ertesi gün ise “Geçmişten geleceğe müzikal bir yolculuk: Özdemir Erdoğan ile bir Caz Akşamı” İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’nde yaşanacak.

200 SANATÇI 50 KONSER

Damon Albarn, Lil’ Silva ve Brian Eno gibi prodüktörlerle yürüttüğü Africa Express projesi kapsamında, şef Issam Rafea önderliğindeki eski ve yeni üyeleriyle Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music) ile özel bir projeye imza atıyor. İngiliz müzisyen bu orkestra ile 2010 tarihli kült Gorillaz albümü Plastic Beach’te de çalıştı. Damon Albarn ve sürpriz konukları bu konser ile Suriye kültürü ve müziğine bir saygı duruşu gerçekleştirecek. Sınırlı sayıda konser veren ve Holland Festival, Royal Festival Hall ve Glastonbury’den sonra İstanbul’a konuk olacak bu özel proje, 27 Haziran Pazartesi, 21.30, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde dinleyebilirsiniz.

DİSKO VE FUNK’IN EFENDİSİ NİLE RODGERS

Disko ve funk’ın efendisi, Fender Stratocaster’ın yüzü, Madonna’dan David Bowie’ye hafızalardaki hit şarkıların neredeyse üçte birine imza atan Nile Rodgers ve Chic, Türkiye’de ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Rodgers, İstanbul’da asıl ailesi sayılabilecek Chic ile sahne alarak diskonun unutulmaz günlerini hatırlatacak.
Festivalin programında Fransız caz ritimleri ve Nat King Cole’un unutulmaz dünyasının yansıtılacağı bir konser de var; French Quarter ve Hugh Coltman15 Temmuz akşamı Uniq Açık Hava Sahnesi’nde yer alacak.

FESTİVALDE BOL YILDIZLI BİR GECE

Reggae’yi reggae yapan, ska’ya hayat veren melodilerin yaratıcısı Jamaikalı yaşayan efsane Ernest Ranglin, Tony Allen, Courtney Pine, Cheikh Lo, Alex Wilson ve Ira Coleman’dan oluşan ekibiyle birlikte festivalde hareketli bir gece sunacak. Öncesinde ise The Budos Band afrobeat ve funk melodileriyle sahnede olacak. Konser 20 Temmuz akşamı KüçükÇiftlik Park’ta.

‘GECE GEZMESİ’ KONSERLERİ

Geçtiğimiz yıl Kadıköy’ün farklı mekânlarında konserlere yer veren “Gece Gezmesi”, ikinci yılında daha da geniş bir program sunacak. Elif Çağlar, DANdadaDAN, Son Feci Bisiklet, Plaistow, Hey Douglas, Önder Focan & Şallıel Bros. topluluklarının sahne alacağı etkinlik 21 Temmuz akşamı 18.00-03.00 arasında Kadıköy’de dinlenebilir.

İNGİLTERE’NİN GÜÇLÜ SESLERİNDEN JOSS STONE

İngiltere’nin çıkardığı en güçlü seslerden Joss Stone, Reggae sularına yelken açtığı son albümü Water for Your Soul’u geçtiğimiz yıl yayımlayan sanatçı, yeni, eski, ezbere bilinen, hareketli ve romantik parçalarıyla tekrar festivale konuk olacak.

ZORLU PSM’DE CAZ BULUŞMALARI

Piyanonun ruhuna dokunan Cyrus Chestnut, Miles Davis ve Herbie Mann gibi efsanelerle çalışan, akustik bastan çıkardığı tınılarda yeni bir tekniğe imza atan Buster Williams ve füzyon davulunda eğitimini kendi kendine tamamlamış, Miles Davis ile Bitches Brew albümünü kaydetmiş Lenny White, yetkinliklerini konuşturmak üzere aynı sahneyi paylaşacak. Konser 18 Temmuz’da 19.30’da başlayacak.
Saksofon virtüözü Branford Marsalis dörtlüsüyle birlikte, ABD’li caz vokalisti ve bestecisi, neredeyse her albümüyle Grammy adayı olmayı başaran Kurt Elling ile 18 Temmuz akşamı  sahne alacak.
Birdman filminin orijinal müziklerine imza atan Meksika asıllı caz davulcusu Antonio Sanchez, Chick Corea ve John Patitucci gibi isimlerle sahne aldıktan sonra ilk defa grup lideri olarak kaydettiği albümü Migration’ı İstanbullu caz dinleyicisiyle paylaşacak. Konser 19 Temmuz’da 19.00’da başlayacak.
Caz piyanisti Brad Mehldau, Phronesis, Dhafer Youssef ve Gretchen Parlato gibi isimlerle çalışan ve en son David Bowie’nin Blackstar albümünde vurmalılardan sorumlu olan davulcu Mark Guiliana ve caz gitaristlerinin en büyük ilham kaynaklarından biri olan John Scofield, doğaçlama caz sahnesinin en heyecan verici canlı performanslarından birini vermek üzere 19 Temmuz’da birlikte sahne alacak.

SALON’DA AVRUPA CAZ KULÜBÜ GECELERİ

Türkiye caz sahnesinin başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla buluşturan Avrupa Caz Kulübü bu yıl da Salon İKSV’de gerçekleştirilecek.   
Caz kontrbasçısı, basgitarist ve besteci Volkan Topakoğlu ile Hollanda’dan dünyaya sesini duyuran trombon sanatçısı Matthias Konrad festival kapsamında 13 Temmuz akşamı aynı sahnede buluşacak  
Caz eğitimine Aydın Esen’le başlayan Ercüment Orkut’la beraber konser verecek olan Marius Neset, kuzey cazının başarılı saksafoncuları ve bestecileri arasında sayılıyor. Ünlü İngiliz piyanist Django Bates ile uzun yıllar beraber çalışan Neset, efsane caz saksafoncusu Norveçli Jan Garbarek’e benzetiliyor.
16 Temmuz akşamı ise konserlerinde teatral öğeler ve şaşırtıcı ses doğaçlamalarına yer veren Çağıl Kaya sahnede Airelle Besson ile buluşacak.
Bulut Gülen’e 20 Temmuz akşamı Hollandalı saksafonist Yuri Honing eşlik edecek.
Sarp Maden, Ayhan Sicimoğlu, Okan Ersan ve Şenay Lambaoğlu gibi isimlerin albümlerine katkıda bulunan Eylem Pelit, Yedi Uyuyanlar adlı albümünden şarkılarla cazseverlerle buluşacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mahkeme, istismara uğrayan çocuğun yaşını büyüttü: Sanığa verilebilecek ceza 21 yıldan 15'e düştü

SONRAKİ HABER

Murat Karayılan: HPG, şehirlere inmeden devreye girmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...