29 Mart 2016 14:44

Tacize karşı fabrika önünde nöbet başladı

Paylaş

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde Elginkan Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Valfsel Armatür AŞ’de çalışan 48 yaşındaki Sekreter Zühal Güneş, Genel Müdür H.O tarafından tacize uğradığını söyleyerek fabrika önünde nöbete başladı.

Nöbet başlatan Zuhal Güneş’e destek vermek için CHP kadın kolları, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Emek Partisi ve ÖDP gibi çeşitli siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra ailesi de fabrika önüne geldi. “Bu işyerinde taciz var susmayacağız” pankartı açan kadınlar, “Valfsel de taciz var susmayacağız”, “Kadınlar burada tacizci nerede”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı.

ECA gruba bağlı Valfsel fabrikasının önü, açıklama yapılacağı sırada görüntü alınmasının engellenmesi için TIR’larla kapatılırken, fabrika önüne çok sayıda polis gönderilmesi dikkat çekti.

YÖNETİM ‘REZİL OLURSUN’ DEDİ

Fabrika önünde basın açıklaması yapan Zuhal Güneş, tacizi, Elginkan Vakfı yönetim kurulu başkanı Gaye Akçen’e bildirdiğinde, “Kimseye anlatma rezil olursun, bir sekreter için genel müdürümü atamam” cevabını aldığını anlattı. Güneş, “Haklı mücadelemden asla vazgeçmeyeceğim. Hiçbir kadının tacize karşı susmaması gerekir. Makamların büyüklüğü tacizi haklı kılmaz” dedi. Gaye Akçen’in yaptığı basın açıklamasında kendisiyle ilgili iddialarda bulunduğunu belirten Güneş, “İddialar konuyu saptırmaya yöneliktir. Konumuz bir erkeğin bir kadını taciz etmesidir. ECA adını karalamak gibi bir niyetim yok. Ben şirket hakkında değil, bir kişi hakkında şikayette bulundum. Şirket neden bu kişiyi koruyor. Burada bir gerçek var oda tacizcinin korunmasıdır” dedi. Güneş, Vakfın internet sitesinde de yayınlanan ilke ve taahhütlerine uygun bir tavır alana kadar haklı mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

DESTEK VEREN DE İŞTEN ATILDI

Öte yandan Zuhal Güneş’e destek olan Kalite Kontrol ve Güvence Müdürü Onur Menteşe de işten atıldı. Menteşe, yakından tanık olduğu olayla ilgili dava süreci boyunca Güneş’in yanında olacağını vurguladı.

Yapılan açıklamalarda olayın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun, “Bir kereden bir şey olmaz” anlayışının yansımaları olduğu belirtildi. (Manisa/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DTCF'de kadınlar, eski sevgilisini tehdit ettiği belirtilen bir erkeği dövdü

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...