Cumhuriyet'e 18 gün ilan kesme cezası!

Cumhuriyet'e 18 gün ilan kesme cezası!

Basın İlan Kurumu, Cumhuriyet'e Savcı Selim Kiraz’ın fotoğrafı, Charlie Hebdo ve geçen haziran ayında yaşamını yitiren Cüneyt Arcayürek’in köşe yazısı nedeniyle 18 gün ilan kesme cezası verdi.

Basın İlan Kurumu, şikâyet üzerine Cüneyt Arcayürek’in 28 Şubat 2013 tarihli köşe yazısı, Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ın Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 12 çizerinin katledilmesinin ardından çıkan özel sayısının kapağını yayımlamaları ve makamında rehin alınarak öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın fotoğrafının yayınlanması nedeniyle Cumhuriyet'e yazı göndererek savunma istedi. Savunmaları değerlendiren Basın İlan Kurumu, savcı Kiraz fotoğrafı için 12, Charlie Hebdo ve Arcayürek’in köşe yazısı nedeniyle de toplamda 6 gün ilan kesme cezası verdi. Kararlara yönelik itirazları hakem sıfatıyla değerlendiren İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi de Basın İlan Kurumu’nun kararlarını onadı.

KİRAZ MANŞETİ İÇİN AÇILAN DAVA DÜŞMÜŞTÜ

Basın İlan Kurumu’nun ilan kesme cezasına gerekçe gösterdiği yayınlardan biri olan savcı Kiraz manşeti ile ilgili Cumhuriyet'e dava açılmış, dava kapsamında mahkeme, 18 gazetecinin yargılandığı dosya hakkında düşme kararı vermişti.

TBMM'YE İLAN ÖNERGESİ

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Basın İlan Kurumu’nun kamunun ilan ve reklamlarının yayımlanması ile ortaya çıkan sorunların tespit edilmesi ve hangi gruplara ne kadar kamu kaynağı aktarıldığının belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi. Yarkadaş ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde; son zamanlarda Basın İlan Kurumu’nun tutumu ile ilgili kamuoyunda ciddi rahatsızlıklar yaşandığı ifade edildi. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net