29 Mart 2016 08:11

ABD: Diplomatlarımızın Dündar ve Gül'ün davasını izlemek istemesi prosedürlere uygun

Paylaş

İtalya'dan sonra ABD de diplomatlarının Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandıkları mahkemeyi izleme girişimlerine destek verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisini çeken durum için Hükümet, davaya katılan konsolosların ülkesine nota vermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluklarının sona verilmesine karar verdiği ancak yargılanmaları süren gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün mahkemelerine gizlilik kararı konarak, basına, kamuya ve diplomatlara kapatılmasının da ayıplanacak bir durum olduğunu söyledi.

Başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye gündemindeki konularla ilgili soruları yanıtlayan John Kirby, ABD'nin Türkiye'de hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı düşürmeye çalıştığı iddialarına ilişkin soruya verdiği yanıtta, “Öylesine saçma sapan bir iddia ki, bunlara yanıt verip onurlandırmaya bile değmez" diye konuştu. Kirby, iddiaların hükümete yakın olan basın kuruluşlarında yer aldığının anımsatılması üzerine, “Kimden geldiği umurumda değil. Bunlar saçma sapan şeyler ve ABD'den bir yanıt hak etmiyor" dedi.

'BU İLK KEZ OLMUYOR, SON KEZ DE OLMAYACAK'

ABD'li diplomatların, Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandıkları mahkemeyi izleme girişimlerine de destek veren Kirby, “O duruşmanın açılışında Amerikalı diplomatlar vardı. Ev sahibi ülkenin, siyasi, yargısal ve öteki gelişmelerini izleme, bunlara ilişkin rapor hazırlamak bütünüyle diplomatik prosedürlere uygundur. Bu ilk kez olmuyor, son kez de olmayacak" diye konuştu.

'DAVALARIN KAMUOYUNA KAPATILMASI AYIPLANACAK BİR DURUM'

Dündar ve Gül'ün yargılandığı davaların kamuya kapatılmasının 'ayıplanacak bir durum' olduğunu söyleyen Kirby, “Bu davanın kamuya, medya ve diplomatik erişime kapatılarak, özel şekilde yapılmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu utanılacak bir durum. Daha önce de söylediğimiz gibi, Türk hükümetinin, kendi anayasasında da korunan yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü de içinde olmak üzere ifade özgürlüğüne bağlı kalmaları çağrısını yapmayı sürdürüyoruz" dedi.

'TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERDE SORUN YOK'

Kirby, başka bir soruya verdiği yanıtta da, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bir sorun olmadığını, Türkiye'nin NATO müttefiki olduğunu anlatarak, “Bizim için çok önemli bir ikili ilişkimiz var ve bunu çok ciddiye alıyoruz. Türkler için de böyle olduğunu biliyoruz. Daha önce de söyledik, her konuda aynı görüşte olmadığımız konular oluyor. Medya özgürlüğü bunlardan biri. Ama her konuda görüş birliğinde olunmamasına karşın, yapıcı görüşmeler yapılması ilişkinin güçlülüğünü gösterir" dedi.

Kirby, Türkiyeli yetkililerle ile yapılan görüşmelerde, Suriye, PYD, Türkiye-Suriye sınırı gibi konuların da ele alınacağını, sınırdan IŞİD'e destek vermek için geçişlerin sürmesinin Türkiye'yi de kaygılandırdığını belirtti ve, “Suriye'de kendi kendine ilan edilmiş, yarı özerk bölgeleri desteklemeyeceğimizi söyledik, bunları da görüşeceğiz" dedi. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

FBI'ın 'çocuk pornosu' için ihbar ettiği ilahiyatçının kitapları Ensar tarafından basılmış!

SONRAKİ HABER

Davutoğlu: Tüm milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılırsa hükümeti devirmeye kalkarlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...