29 Mart 2016 04:50

Muğla Büyükşehir Belediyesinden bir ilk: RES alanlarının ilkeleri belirleniyor

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir

Muğla Büyükşehir Belediyesi rüzgar enerji santralleri (RES) ile ilgili çok önemli bir ilke kararına imza attı. Büyükşehir Belediyesi il genelinde kurulması düşünülen rüzgar enerji santrallerinin (RES) yer seçimine yönelik ilke ve esasları belirledi.  Belediye, ODTÜ’ye hazırlattığı teknik ve bilimsel raporda yenilenebilir enerji kaynaklarının yer seçimine yönelik ilke ve esasları belirlerken, kentin doğal ve kültürel zenginlik açısından son derece zengin ve hassas bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekti.

ODTÜ’YE RAPOR HAZIRLATILDI

Kentin alan dağılımının yüzde 65’i orman, yüzde 20’si tarım alanı olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi, ayrıca koruma statüsü ve özel çevre kanunlar göz önüne alındığında kent topraklarının yüzde 14 Özel Çevre Koruma Alanı, yüzde 7 Doğal sit alanları, Milli Park, Tabiat Parkı vb. alanlar ve yüzde 5 Turizm Merkezi oluştuğunun altını çizdi. İlin bütününde kurulması planlanan RES’lerin sakıncalarının neler olduğu ve bu sakıncaların en aza indirgenebileceğine yönelik uzman görüşleri için ODTÜ’ye rapor hazırlatan belediye, bu rapor doğrultusunda bu faaliyetlerin yer seçim esaslarını belirledi. Belediye, il sınırları dahilinde RES yapılması önerilebilecek alanları da harita üzerinde belirledi. Büyükşehir Belediyesi konunun hukuki olarak incelenmesi için bir komisyon oluşturulmasına ve Belediye Meclisine bunun için ek 1 ay süre tanınmasına oy birliği ile karar verdi.

İŞTE RES’LERLE İLGİLİ İLKE VE ESASLAR

“Muğla Büyükşehir Belediyesi Rüzgar Enerji Santrali (RES) Projelerinin Yer Seçimine İlişkin İlke ve Esaslar” başlıklı Meclis karar taslağında aşağıdaki maddeler yer aldı;
1. RES projelerinin koru, bozuk koru ve muhafaza orman alanlarına kurulmaması esastır.
2. RES projeleri için ayrılacak toplam RES alanının, il bütününde koru ve bozuk koru dışındaki orman alanlarının yüzde 6’sını aşmaması esastır.
3. RES lisans alanı içerisinde her bir tribün noktasının, en yakın yerleşim alanı sınırından en az 1000 m, köyden, mahalleye dönüşen düşük yoğunluklu alanları için 500 m, yüksek yoğunluklu yerleşim alanları için 1500 m uzakta olması esastır.
4. RES Projelerinin doğal sit alanları içerisinde kurulmaması esastır.
5. RES lisans alanı ile doğal sit alanları sınırı arasında en az 100 m koruma bandı bırakılması esastır.
6. Her bir tribün noktası ile kuş yuvalama alanları ve kuş göç yolları arasında en az 800 m mesafe bulunması esastır.
7. Milli park, tabiat parkı, tabiat alanı, tabiat koruma alanı, yaban hayatı geliştirme sahası gibi ekolojik değeri yüksek olan alanlarda RES kurulmaması ve bu alanlar ile RES lisans alanları arasında en az 100 m koruma bandı bırakılması esastır.
8. RES Projelerinin özel çevre koruma bölgelerinde kurulmaması esastır.
9. RES lisans alanı ile özel çevre koruma bölgeleri arasında en az 100 m koruma bandı bırakılması,
10. Su kütlesi kıyıları ile RES lisans alanı içinde bulunan her bir tribün arasında en az 300 m uzaklık olması,
11. RES tribünleri ile deniz kıyı kenar çizgisi arasında en az 2000 m, göl kıyı kenar çizgisi arasında en az 500 m uzaklık olması,
12. RES Projelerinin sulak alan tampon bölgelerinde kurulmaması
13. RES lisans alanı içinde her bir tribün noktası ile tarihsel, kültürel, arkeolojik varlıklar arasında en az 200 m uzaklık olması,
14. RES Projelerinin mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri üzerinde kurulmaması esastır,
15. RES lisans alanı kara ve demir yollarına en az 100 m uzaklıkta olması,
16. RES lisans alanı ile havaalanı sınırı arasında en az 2 bin 500 m uzaklık olması
17. Tesisin kapasitesine göre değişmek üzere maksimum idari tesis yapı alanının 300 metrekare olması ve RES alanlarında yapılması gereken diğer yapı (şalt merkezi, jeneratör ve tribün alanı ve benzeri) alanlarının büyüklüğü tesisin kapasitesine göre idarece değerlendirilmesi esastır.

Fotoğraf: Metehan Ud

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversite öğrencilerinden barış çağrısı: Bu savaş geleceğimizi düşünecek hal bırakmadı

SONRAKİ HABER

İtalya Serie A'da koronavirüs nedeniyle 3 maç ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...