Hırvatistan’da Ustaşalar yine sahnede

Hırvatistan’da Ustaşalar yine sahnede

Hakan KARAKOCA

Geçtiğimiz çarşamba gecesi Hırvatistan, Osijek’te büyük bir kalabalık önünde İsrail’i ağırladı. EURO 2016 öncesi son rötuşların yapıldığı Hırvatistan’da tartışmalı teknik direktör Ante Cacic de kendi takımını oluşturma konusunda son aşamaya gelmiş durumda. Kimileri kadronun onu isteğiyle değil, federasyonun seçimleriyle oluştuğunu söylese de kağıt üzerinde tek sorumlu Cacic olacak.

İsrail’in son Balkan turunda Bosna Hersek ile Zenica’da karşılaşmış ve hoş olaylar yaşanmamıştı. Yakılan İsrail bayrağı, antisemitik tezahüratlarla birlikte uğurlanmıştı rakip takım Zenica’dan. Osijek’te ise bambaşka bir milliyetçi dalga vardı. Ustaşa artıkları diyebileceğimiz, Neonazi özentisi bir grup yine sahneye çıktı. Ante Cacic’in “müthiş tezahüratları ve destekleri için teşekkür ederiz” dediği taraftarlar “Zadomspremni” tezahüratını da dillendirmişlerdi. Zadomspremni yani, “Vatan için hazırız” sloganı, Ustaşa’ların kullandığı, yeni neonazi yetmelerinin de sahiplendiği bir slogan. Ustaşa meraklıları tribünlerde görülmeye başlarken, tezahüratları da yerlerini almıştı onlarla beraber.

BILIC BU TEZAHÜRATI YASAKLADI

Zadomspremni tezahüratı her zaman başını ağrıttı Hırvatistan Milli Takımı’nın. Josip Simunic bunu milli takım oyuncusuyken galibiyet sevincinde taraftara söyletmiş ve 10 maç ceza almıştı. Hırvatistan’da demokrat çevre bu tezahüratı ve yarattığı algıyı ısrarla eleştiriyor ama sayıları giderek azalıyor gibi gözüküyor. Özellikle futbol alanında bu tezahüratın alıcısı çok fazla.
Hırvatistan teknik direktörlüğü döneminde Slaven Bilic, bu tezahürata savaş açmıştı. Milli takım içinde tezahüratın söylenmesini yasaklamış ve milli takımın buna ihtiyacı olmadığını dile getirmişti. “UEFA’nın bu konularda sıfır tolerans dediğini biliyorum ama maça ara verilmesi taraftarı değilim. Maçın ardından sorumlu kimse, sıkı bir ceza verilebilir. Bu nefret kendi derbilerimize de zarar veriyor. Bizim buna ihtiyacımız gerçekten yok” diyen Bilic’e Hırvatistan’da tepkiler de olmuştu.
Maçın ardından Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic’e maçta bulunduğu hatırlatılarak bu tezahüratlarla ilgili ne düşündüğü soruldu. Cumhurbaşkanı bu konuda kamuoyunun tabiriyle üç maymunu oynayarak, böyle bir tezahürat duymadığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Split’te sahaya çizilen gamalı haç, Milano’da Ustaşa’ların neden olduğu saha olayları ve Osijek’te “Zadomspremni” sesleri... Hırvatistan Milli Takımı’nın başı ağrımaya devam edecek gibi gözüküyor. Gamalı haç nedeniyle silinen puan onları neredeyse EURO 2016’dan edecekti.

SIRBİSTAN MİLLİ TAKIMI YİNE BÖLÜNDÜ

Balkanların diğer güçlü ekibi Sırbistan ise kadro dizaynı ile uğraşıyor. Radovan Curcic, aday kadroyu açıkladıktan sonra çağrılmayan isimlerin tepkileriyle karşılaştı. Dusko Tosic, Nemanja Gudelj ve Dusan Tadic ilk isyan bayrağını açan isimler oldu. Dusko Tosic, “Şampiyonluğa oynayan takımın bir parçasıyım ama milli takımda yokum” diyerek ince bir sitem etse de; çağrılmama sebebinin Arnavutluk maçında verdiği Çetnik selamının olduğu söyleniyor. Gudelj ise bu kararın tamamen politik/siyasi bir karar olduğunu söylerken , Curcic’e imalı göndermelerde bulundu. Tadic, “Premier Lig’de, dünyanın en iyi liginde üst seviyede performans sergiliyorum. Ancak milli takım için yeterli görülmüyorum. Takımlarında yedek kalanlar daha başarılı bulunuyor demek” açıklamasında bulundu.

Curcic ise isim vermeden konuşuyor. “Milli takım benim de onların da üzerinde bir yer. Kişisel polemiğe girmek istemiyorum” diyen Curcic, tartışmaların önüne geçemedi. Geçtiğimiz yıllarda farklı nedenlerle bölünen takım, önümüzdeki turnuvanın elemeleri başlamadan bir kez daha bölünmüş oldu.

www.evrensel.net
ETİKETLER Hakan Karakoca