Ardanuç'ta halk HES'çi şirkete karşı toplandı

Ardanuç'ta halk HES'çi şirkete karşı toplandı

Artvin'in Ardanuç ilçesi Akarsu köyünde yapımı planlanan Bulanık Hidroelektrik Santrali için enerji şirketinin bölgeye getirdiği sondaj makineleri tepki çekti.

Makinelerin geri çekilmesini isteyen yöre sakinleri bölgede toplanarak bekleyişe başlarken, bölgeye Jandarma birlikleri sevk edildi.

Akarsu köyünde Bulanık Deresi üzerinde yapımı planlanan Bulanık Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi için köye daha önce iki kez sondaj makinelerini getirmeye çalışan enerji şirketi, tepkiler üzerine makineleri alarak bölgeden çekilmişti. Ancak bu sabah erken saatlerde sondaj makineleri ile köye giren enerji şirketi, HES yapımı için çalışma başlatmak istedi. Olayı haber alan yöre sakinleri de bölgede toplanarak tepki gösterdi. Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Kamile Kaya’nın da aralarında bulunduğu 10 kişilik heyet, görüştükleri Ardanuç Kaymakamı Abdil Koç’tan iş makinelerinin geri çekilmesi talebine olumlu cevap alamadı.

Jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı bölgede köylülerin bekleyişi de sürüyor. Artvin İl Jandarma Alay Komutanı Albay Osman Kılıç da kısa süre önce Jandarma birlikleri ile köye geldi.

'MÜLTECİ OLMAK İSTEMİYORUZ'

Konuya ilişkin açıklama yapan Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu sözcüsü Kamile Kaya, hukuksal sürecin devam etmesine rağmen enerji şirketinin iş makinelerini köye getirdiğini belirterek şöyle dedi:

"Halk burada HES istemiyor. Hukuksal süreç bitmemiştir. Şirketin gelişi hukuksuzdur ve bir an önce de gitmesini istiyoruz. Burası bizim yaşam alanımız. Tarım ve hayvancılık bu deredeki sular sayesinde yapılıyor. Dere bizim elimizden alınırsa buradaki yaşamımızda biter. Bizi göçe zorluyorlar ama biz mülteci olmak istemiyoruz. Onun için suyumuza ve yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz" (Artvin/DHA)

www.evrensel.net