28 Mart 2016 17:45

Eğitim Sen'den Bakanlık önünde tepki: Baskı, sürgün ve cezalara son verilsin

Eğitim Sen ankara Şubeleri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde açıklama yaparak Eğitim Sen'e yönelik baskıcı ve ayrımcı uygulamalarına tepki gösterdi. "MEB’in yasakçı ve hukuk dışı karar ve cezaları mahkemelerden, yüksek yargıdan birer birer dönmesine karşın, bakanlık Eğitim Sen’e yönelik tutumunda ısrar etmektedir" denilen açıklamada MEB'in Eğitim Sen üyeleri üzerindeki basklılara son vermesi istendi.

Paylaş

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Ankara Şubeleri (Eğitim Sen), MEB'in üyelerine yönelik baskılarına karşı bugün Bakanlık önünde açıklama yaptı. 'Baskı, sürgün ve cezalara son. Grev sendikal haktır' pankartının taşındığı açıklamada, 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganı atıldı. 

Açıklamayı yapan Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz konuşmasına bombalı saldırılarda yaşamını yitirenleri anarak başladı. Mart ayının başında MEB Müsteşarı ve MEB Rehberlik ve Denetim Başkanı ile birlikte Maarif Müfettişleri Başkanları ile rehberlik, denetim, inceleme ve soruşturma konularında değerlendirme toplantısı yapıldığını hatırlatan Yılmaz, müfettişlere Eğitim Sen üyelerine yönelik olarak başlatılan soruşturmalarda mutlaka ceza verilmesi talimatı verildiği duyumunu aldıklarını söyledi.

Yılmaz açıklamada MEB'in hukuk ilkelerine uygun davranmadığı vurgulayarak, devlet kurumlarının bütün kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı olmak ve herhangi bir konuda soruşturma yürütürken tarafsız davranmak zorunda olduğunu hatırlattı. Yılmaz "Türkiye’de yaşananlar temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasını 'suç' kapsamına almak ve bunun üzerinden siyasi talimatlarla cezalar verilmesinin sağlanmaya çalışıldığını göstermektedir. MEB, kendi hukuk birimlerinin kararlarını bile yok sayarak hareket etmeye çalışmakta, Eğitim Sen’i ve Eğitim Sen üyelerini siyaseten hedef olarak belirleyip, yıldırmaya ve sindirmeye çalışmaktadır" diye konuştu. Türk Ceza Kanunu (TCK), uluslararası sözleşmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarıyla sendikal faaliyetlerin güvence altına alındıını hatırlatan Yılmaz, MEB’in müfettişler üzerinden soruşturma başlatması kabul edilemez" dedi. (Ankara/EVRENSEL) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği'nden Ferhan Şensoy’a onur ödülü

SONRAKİ HABER

CHP’li İlgezdi: Böyle giderse DT’de oyun sahnelenmeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...