Yunanistan ‘Yatırımcı mülteci’ arıyor

Yunanistan ‘Yatırımcı mülteci’ arıyor

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mardas, Türkiye’deki gibi ‘zengin’ sığınmacılara ‘kolaylık’ sağlanması için harekete geçti. Yunanistan’da 250 bin avro yatırım yapabilecek sığınmacılara, ‘imtiyazlı muamele’ uygulanması için bir yasa tasarısı hazırladığını açıklayan Mardas, gelen tepkilere rağmen geri adım atmadı.

Sputnik’in haberine göre Yunanistan’da, Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Mardas, To Vima’ya verdiği röportajda sığınmacı krizini çözmek için yeni bir adım atmaya hazırlandığını belirtti. Mardas, Yunanistan’da 250 bin avro (yaklaşık 800 bin TL) değerinde yatırım yapabilecek sığınmacılara kolaylık tanınması ve teşvik sağlanması için bir yasa tasarısı hazırladığını açıkladı.

Hazırladığı tasarının Türkiye’dekine benzer olduğunun atını çizen Mardas, yatırımcı sığınmacılara sağlanacak teşvikler arasında oturma izni ve eğitim imkanı olabileceğini kaydederken, tasarının detaylarına ilişkin bilgi vermedi.

Mardas’ın bu sözleri eski hükümet partisi bugün ana muhalefette bulunan Yeni Demokrasi tarafından eleştirildi. Yunan bakana gösterilen tepkiler sosyal medyaya da damgasını vurdu. 

Gelen tepkilerin ardından dün sabah Mega TV’nin yayına katılan Mardas, planının arkasında olduğunu söyledi. Yunanistan’daki mülteciler arasında yatırım yapabilecek ve Yunan toplumuna entegre olabileceklerini olduğunu ifade eden Mardas, hazırladığı teklifin uzun dönemli olduğunu bu nedenle de Makedonya sınırındaki İdomeni’de sıkışan sığınmacıların tepkisini çekmeyeceğini de ileri sürdü.

Benzer uygulamaların başka ülkelerde de olduğunu tekrarlayan Mardas, mültecilerin Yunanistan’da kalıp kalamayacağına ‘yatırım’ şartı üzerinde karar verileceği eleştirilerini ise reddetti.

SINIRLAR AÇILACAK’ İDDİASI İDOMENİ’Yİ KARIŞTIRDI

Öte yandan Avrupa’ya gidebilmeleri umutla bekleyen 11 bin sığınmacının yaşamaya çalıştığı Yunanistan’ın Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında önceki gün hareketli saatler yaşanmış, ‘sınırlar açılacak’ söylentisi üzerine Makedonya’ya doğru yürümek için toplanan yaklaşık 2 bin mülteci, Yunan polisi tarafından durdurulmuştu.

İdomeni’de bekleyen göçmenlerden yaklaşık 1000’i, 14 Mart’ta uzun süren bir yürüyüşün ardından tel örgü bulunmayan bölgeden Makedonya’ya geçmiş, ancak Makedon polisi tarafından yakalanarak aynı gün Yunanistan’a iade edilmişti. Yüzlerce mülteci ise kamptan tahliye edildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Yunanistanmülteci