Hak-İş Genel Başkan Yardımcısından taşeron eleştirisi: Kadroya alırken bile kâr etmeyi düşünüyorlar

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısından taşeron eleştirisi: Kadroya alırken bile kâr etmeyi düşünüyorlar

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan, hükümetin “taşeron işçilere kadro” diye duyurduğu düzenlemeyi eleştirdi. Maliye Bakanlığının kadroya alınacak işçiler için getirdiği şartların “Kimseyi kadroya almayacağız” anlamına geldiğini belirten Aslan, devletin taşeronu kadroya alırken bile kâr etmeyi düşündüğünü dile getirdi. 

Öz Orman-İş Temsilciler Eğitim Seminerinde konuşan Aslan, işletmelerde geçici işler olabileceğini ancak işçinin geçicisi olamayacağını söyledi. Aslan, “1 Kasım’dan önce 1 yıl çalışmış olmak, diyor. Allah’tan korkun, taşeronda kesintisiz bir yıl çalışabilen var mı? Kıdem tazminatı ödememek için 11 ayda çıkış veriliyor, tekrar giriş yapılıyor. Yetmedi, ben seni imtihana tabi tutacağım, taşerondan istifa edeceksin, kıdem tazminatını yakacaksın, yeniden işverene müracaat edeceksin, işveren uygun görürse, şartların tutuyorsa, ben seni işe alıp 3 yıllık sözleşme yapacağım deniyor. Yani bu durumda en büyük taşeron devletin kendisi mi oluyor?” diye konuştu. 

Yazılı sınavı geçenlerin mülakata tabi tutulacağı ve GBT’lerinin araştırılacağı yönündeki açıklamalara tepki gösteren Aslan, açıklamaların “Aslında hiç kimseyi kadroya almayacağız” demekle aynı anlama geldiğini ifade etti. Settar Aslan, “Diyorlar ki, devlete geçince, taşeronla aynı ücreti vereceğiz. Peki, taşerona verdiğiniz yüzde 25-30’luk kâr payı nereye gidiyor? Bu para devletin cebinde kalacak. Taşeronu kadroya alırken bile kâr edeceksiniz. Devlet, taşerona verirken cömert, işçiye verirken cimri olamaz; tüccar gibi davranamaz” dedi.

Orman Teşkilatı, TİGEM, ÇAYKUR, Demiryolları, Karayolları ve Şeker Fabrikaları başta olmak üzere toplam 25 bin kadar 5620 sayılı Kanun mağduru geçici işçi bulunduğunu belirten Aslan, “720 bin taşeron işçisi kadroya alınırken, bu 25 bin işçimiz mağdur edilmemeli” diye konuştu. Aslan, böyle bir oyun oynanırsa gerekirse açlık grevine gideceklerini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net