28 Mart 2016 16:42

Bankalar hesap işletim ücreti almayı sürdürüyor: Danıştayı hiçe saydılar

Paylaş

Danıştayın iptal kararına karşın, bankalar hesap işletim ücreti almaya devam ediyor. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Rıdvan Yıldız, hesap sahiplerine iade için izlenmesi gereken yolları açıkladı.

Danıştay Dava Daireleri, Tüketici Sorunları Derneğinin açtığı davada ocak ayında hesap işletim ücretinin yürütmesini durdurduğuna anımsatan Yıldız, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Tüketici Sorunları Derneğine tebliğ edilen karara rağmen bankalar hesap işletim ücreti almaya devam ediyor” dedi. 

YÖNETMELİK YOK HÜKMÜNDEDİR 

TÜSODER olarak açtıkları dava sonucu hesap işletim ücretinin yürütmesinin durdurulduğuna dikkat çeken Yıldız, “Ancak aldığımız yoğun şikayetler gösteriyor ki bankalar hesap işletim ücretlerini hukuka aykırı olarak almaya devam ediyor.  Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin hesap işletim ücreti ile ilgili hükmü nihai karara kadar yok hükmündedir” 

Hesap işletim ücretlerinin iadesini isteyen ya da kendilerine yansıtılmaya devam edildiğini gören hesap sahiplerinin, başvuru yaptıkları bankalardan “Kararın kendilerini bağlamadığı” yanıtını aldıklarını vurgulayan Yıldız, “Halihazırda hiçbir dayanağı bulunmayan hesap işletim ücretini bankalar tüketicilerden tahsil edemeyeceği gibi geriye dönük 10 yıl alınan hesap işletim ücretlerini de iade yükümlülüğü altındadır” diye uyardı.

DAVA SÜRECİ

Danıştay İdari Dava Daireleri, geçen ocak ayında sayıları 112 milyonu aşan banka hesabından “işletim ücreti” alınmasının yürütmesini durdurdu. Danıştay İdari Dava Daireleri, TÜSODER’in açtığı davada, “Açıklanan nedenlerle, davacının itirazının kısmen kabulü ile 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27. maddesinde öngörülen koşullar oluştuğundan, davaya konu yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrası ve Ek-1 listesinde bulunan ‘2.1 Hesap İşletim Ücreti’ yönünden yürütmesinin durdurulmasına” karar verdi. TÜSODER’in, hesap işletim ücretinin yürütmesinin durdurulması için açtığı davayı Danıştay 15. Dairesi reddetmiş, Dernek bu karara itiraz ederek, 17 Mart 2015 tarihinde, yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay İdari Dava Dairelerine başvurmuştu.

YAPMANIZ GEREKENLER 

* Bankalardan 10 yıl geriye dönük ödediğiniz hesap işletim ücretinin dekontlarını ve bu bedellerin tarafınıza iadesini yazılı olarak talep ediniz. 

* Eğer banka, yazılı talebinize rağmen hesap işletim ücreti iade etmezse dekont ve bir dilekçe ile bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakem heyetine başvurunuz. 

* Tüketici hakem heyetinden hesap işletim ücretinin iadesi kararı çıktığında icra müdürlüklerine başvurarak ilamlı icra takibi yoluyla haksız olarak sizden alınan hesap işletim ücretini tahsil edebilirsiniz.

* Ayrıca Türkiye Bankalar Birliğine de başvurarak, BDDK’nin listesinde yer almayan “hesap işletim ücreti”nin tahsil edilmeye devam edildiğine ilişkin şikayette de bulunabilirsiniz. (İSTANBUL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, ABD'de Obama ile görüşmek istiyor

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’nun ablası: Soruşturmaya dair kafamızda pek çok soru var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa