28 Mart 2016 15:35

KOÜ’de kadın öğrencilerden Ensar Vakfı eylemi!

KOÜ’de kadın öğrencilerden Ensar Vakfı eylemi!

Paylaş

Karaman’da Ensar Vakfı’nın 45 çocuğa cinsel istismarına olan tepkiler büyümeye devam ediyor. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi üyesi kadınlar Umuttepe Kampüsü’nde Ensar Vakfı’nın kapatılması için basın açıklamasıyaptı.

Sosyal Tesisler önünde ellerinde ‘Karaman’da tecavüz var’, ‘Bir ülke utandı ayıbınızdan’, ‘Çocuk istismarı insanlık suçudur’ dövizleri taşıyan öğrenciler sık sık ‘Çocuk isitismarı suçtur’, ‘Ensar Vakfı kapatılsın’ sloganları attı.  Ensar Vakfı’nı korumaya alan ve işlem uygulamak yerine “Bir kereden bir şey olmaz” diyen Aile Sosyal Politikalar Bakanı’nın açıklamalarına da tepki gösteren kadın öğrenciler yaptıkları basın açıklaması ile Bakan Sema Ramazanoğlu’nun istifa etmesini istedi.

'BAKAN RAMAZANOĞLU İSTİFA ETMELİ'

Basın açıklamasını kadınlar adına Seçil Erucu okudu. Türkiye’nin hergün yeni skandalla uyandığını belirten Erucu, istismarda bulunan öğretmen Muammer B. ‘nin “Erkeklere ilgi duyuyorum, çocuklarla ilişkiyegirdim” sözlerinin Türkiye’de yaşanan yeni bir sıkandalın sözleri olduğunu ifade etti. Mecliste verilen ve 3 partinin oyları ile kurulmak istenen komisyonun AKP tarafından önce kabul edilmediğini, daha sonra gelen tepkiler üzerine ertesi gün kabul edilmesinin AKP politikalarının gözler önüne serdiğini belirten Erucu “Kamuoyunun tepkisi ile komisyonun kurulmasını kabul eden AKP iktidarı bu seferde istismasrın teşhir edilmesini, konuşulmasını ve eleştirilmesini dahi istemeyen iktidarın söylemleri ile savcılık dosyaya yasak kararı getirmiştir” dedi. İstismarı araştırması ve suçu işleyenlerin ceza almasını sağlaması gereken Aile Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun görevini yapmadığını ve istifa etmesi gerektiğini vurgulayan Erucu, “Türkiye’de kadına uygulanan tacizde, tecavüzde, çucuğa yapılan cinsel istismarlarda bakanlar söylemlerini hiç değiştirmedi” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Tutuklu akademisyen Esra Mungan, hücreden koğuşa alındı

SONRAKİ HABER

Hak-İş taşerondan kadroya geçen işçiler için enflasyon farkı istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa