28 Mart 2016 14:41

Mimar ve mühendislerden kamulaştırma tepkisi: Kürt coğrafyasının belleğini silmek istiyorlar

Paylaş

Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın Silopi ilçeleri için alınan ‘acele kamulaştırma’ kararına Dağkapı Meydanı’nda açıklama yapan Mimarlar Odası, HKMO, İMO, ŞPO, ZMO, MMO, Maden Mühendisleri Odası, EMO, Kimya Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası’ndan da tepki geldi. 

‘HALKIN MALINA, MÜLKÜNE, KÜLTÜRÜNE EL KONULUYOR’

Odalar adına açıklama yapan Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Şerefhan Aydın kamulaştırma adı altından halkın malına, mülküne, kimliğine el konulduğunu belirterek, yaşanan hukuksuzluklar silsilesine karşı mücadele edeceklerini söyledi. 

Her dönem karşılaşılan kentsel ve toplumsal hak ihlallerinin, savaşın kentlere sıçramasıyla daha vahim bir hal aldığını belirten Aydın “İktidarın TOKİ eliyle hemen her kente uyguladığı politikalar bugün Kürdistan’da güvenlik kılıfıyla tekrar sahneye çıkmıştır. Yalnız TOKİ eliyle değil, aynı zamanda askeri tedbirler gerekçe gösterilerek tarihi ve kültürel mekanlar işgal ediliyor, bu coğrafyanın belleği silinmeye çalışılıyor” dedi. 

Bölgede yaşanan savaş nedeniyle pek çok tarihi yapının tahrip edildiğini söyleyen Aydın “Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın Cizre ile Silopi ilçelerinde aylarca süren çatışmalar sonucu kentlerde onlarca belki de yüzlerce tescilli anıtsal ve sivil mimari örnekleri ağır tahribata veya yıkıma uğradı. Özellikle Sur’da yaşanan çatışmalarla binlerce yıllık tarihi ve kültürel yapılar yerle bir oldu. Bir toplumun binlerce yıllık mirası ve belleği yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri ile kentsel SİT alanı olarak belirlenen Suriçi’nin mevcut durumda uğradığı ağır tahribatlar, telafisi olmayacak düzeye varmıştır” dedi. 

‘HALK SÜRGÜN EDİLİYOR, GÖÇE ZORLANIYOR’

Yıkım sonucu oluşan enkazın iş makineleriyle taşınmasının tahribatları geri dönülemez bir noktaya taşıdığını söyleyen Aydın, “Bütün bu yapısal tahribatların yanında bir de kentsel dönüşüm belası var. Kentsel dönüşüme savaş ile zemin hazırlayan hükmet bunun ilk meyvesini almıştır. Yıkım planını meşrulaştırmak için hasar tespiti adı altında bir tiyatro oynayarak malumun ilanını yapıp Sur ve Silopi’yi ‘riskli bölge’ ilan ederek kamulaştırma adı altından halk çaresizce sürgün edilip göçe zorlanmaktadır” dedi. 

‘HÜKÜMETE, ‘BU POLİTİKADAN VAZGEÇ’ ÇAĞRISI

Bugüne kadar yapılan kentsel dönüşüm uygulamalarının ‘soylulaştırma’ adı altında yapıldığını belirten Aydın, “Küdistan’da bu kavram yerini ‘kimliksizleştirme’ye bıraktı” dedi. 

Hukuki mücadeleyi başlattıklarını ifade eden Aydın, hükümete de çağrı yaparak, “Savaş daha fazla kentlerimizi esir almadan demokrasi ve özgürlükten yana tavrımızla barış ve müzakere çağrısı yapıyor, hükümeti kentlere dönük bu politikadan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aleviler yaşam alanlarında mülteci kampı istemiyor!

SONRAKİ HABER

AKP’li Ensarioğlu: Taziye'ye gitmek suç değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...