28 Mart 2016 13:02

Tutuklu akademisyen ve avukata 1 saat havalandırma hakkı!

ÇHD İstanbul Şubesi avukatları, Bakırköy Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan tutuklu akademisyen Esra Mungan Gürsoy ve avukat Ayşe Başar Gösterişlioğlu ile görüştü. Görüşmeye dair açıklama yapan ÇHD, cezaevi idaresinin Mungan ve Gösterişlioğlu’nun koğuşa geçme taleplerini reddettiğini ve her ikisinin de günde yalnızca 1 saat havalandırmaya çıkartıldıklarını belirtti.

Paylaş

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi üyesi avukatlar, barış bildirisine imza attığı için tutuklanan akademisyen Esra Mungan ve ÖHD üyesi avukatlara dönük operasyonda tutuklanan avukat Ayşe Başar Gösterişlioğlu ile tek kişilik hücrede tutuldukları Bakırköy Cezaevi’nde görüştü. Görüşmenin ardından ÇHD İstanbul Şubesi, yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Mungan ve Gösterişlioğlu’nun "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezası hükümlüleri ve disiplin cezası alan tutsakların tutulduğu tek kişilik hücrede tutulduklarını belirtildi. Mungan ve Gösterişlioğlu’nun koğuşa geçme taleplerinin ise reddedildiği kaydedilen açıklamada, Gösterişlioğlu ve Mungan’ın birlikte tutuldukları 6 metre kare büyüklüğündeki tek kişilik hücrede günde sadece 1 saat havalandırmaya çıkartıldıklarına dikkat çekildi. 

Açıklamada, cezaevi idaresinin bu uygulama ile yasalara aykırı davrandığı ve açıkça suç işlediği vurgulandı. 

Cezaevi müdürü ile görüşen Mungan’a, koğuşa alınmayacağı ve tutukluluk süresi boyunca hücrede tutulacağı belirttiği ifade edilen açıklamada, şunlar aktarıldı: “Bakırköy Kadın Hapishanesi'nde bu hukuk ve yasa tanımaz uygulamalara imza atan Müdür Nedim Elbistan Ağustos 2015’te göreve gelmiş ve geldiği ilk günden itibaren hapishanedeki bir çok uygulama tutuklu ve hükümlülerin haklarını ortadan kaldırmaya yönelik olmuştur. Bakırköy Kadın Hapishanesi Müdürü Nedim Elbistan ve hapishane idaresinin mevcut düşmanca yaklaşımları kabul edilemezidir. Meslektaşımız Av. Ayşe Başar Gösterişlioğlu ve akademisyen Esra Mungan Gürsoy üzerindeki baskı ve yasa tanımaz uygulamalara bir an önce son verilmeli, yasal hakları olan koğuşa geçme talepleri kabul edilmelidir."

Açıklamada, durumun takipçisi olacakları belirtildi. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cizre ve Silopi'de sokağa çıkma yasağı saatleri yeniden belirlendi

SONRAKİ HABER

Midilli Adası'nda hükümetin kışkırtmasıyla mülteci karşıtı yürüyüş yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...