1-2-3 tıp

1-2-3 tıp

21. yüzyılda barış mücadelesi için binlerce, milyonlarca insanın meydanlardaki haykırışlarını hiçe sayan Uludere katliamı yürekleri dağladı. Uludere’de 34 vatandaşımızın hayatını kaybettiği katliam acılı bir tablo olarak tarih sayfalarında yerini aldı. Evet barış için yüzlerce uluslararası örgütün yüzle

Leyla Encü

21. yüzyılda barış mücadelesi için binlerce, milyonlarca insanın meydanlardaki haykırışlarını hiçe sayan Uludere katliamı yürekleri dağladı. Uludere’de 34 vatandaşımızın hayatını kaybettiği katliam acılı bir tablo olarak tarih sayfalarında yerini aldı. Evet barış için yüzlerce uluslararası örgütün yüzlerce uluslararası antlaşmaları varken Uludere’de katliam yapıldı.. Adaletin suskunluğunu koruduğu olayda Uludere halkının talepleri göz ardı edilerek, 123 bin lira ile olayın üstünün örtülmeye çalışıldığı bu çirkin politika madalyonun öbür yüzünü görmemizi sağladı. Adeta 1-2-3 TIP oyunu oynanıyor, sonrasında da susulması hatta donup kalınması isteniliyor. Çocuk bahçelerinde oynanılan bu oyun şimdi yanmış parçalanmış bedenler üzerinde takva elbisesi giyiyor.

Dersim katliamı, Muğlalı, Halepçe, Gazi olayları ve Uludere katliamı... Daha kaç kez tanık olacağız bu katliamlara? Daha kaç kıyım cümlesi tarihte yerini alacak?

Kaymakama yapılan saldırıda 5 kişi apar topar gözaltına alınırken, Uludere’nin sorumluları neden soruşturulmuyor? 11 işçinin yanmasına sebebiyet verenler neden yargılanmıyor? Neden 34 Uludereli ya da yanan 11 işçi bir kaymakam edemiyor?

Sait Amcanın oğlunun bedeni poşette eline verilirken; ‘Ben ne yapayım, oğlumun bir cenazesi bile yok, ben ne yapayım...’ feryatları hafızalara, yüreklere kazındı. Bu feryatları verdikleri yüz yirmi üç bin lira silmeye yeter mi? Kanlı ellerinizle bize uzattığınız bu kirli parayı istemiyoruz! Şirvan’ın annesi toplu mezarda oğlunun kefenine sarılırken ‘oğlum kalk kar yağıyor üşüyeceksin’ diyordu, verdiğiniz kirli para boğmaya yetmez bu çığlıkları...

12 yaşında bir bedeni toprağa vermek için mi barış istedik? Yaralı bir bedeni geri kalan yaşamını sakat geçirmesi için mi sokaklarda özgürlük diye haykırdık? 11 işçi yanarak ölsün diye mi emek sömürüsüne hayır dedik? Şimdi de susmayacağız, susturamayacaklar, onlara, sıra sizde, “siz susun!” diyoruz...

Adalet figanları dağlanırken doğunun her karış toprağında daha kaç bedene kastedilecek? Daha kaç beden yanacak? Kaç komisyon kurulacak kaç rapor hazırlanacak ve kaç olay daha tozlu raflarda yerini alacak.

Evrensel gazetesinin gösterdiği hassasiyetten ötürü Uludere halkı adına teşekkürü borç biliriz Uludere şehitleri anısına bedenler yanmasın, adalet yerini bulsun.

www.evrensel.net