27 Mart 2016 17:33

ÖHD: Ezilenleri savunmaya devam edeceğiz

Paylaş

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), geçen hafta gözaltına alınan 9 üyesinden avukatlar Hüseyin Boğatekin ile Ayşe Gösterişlioğlu'nun tutuklanmasına yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Ezilenlerin, kadınların, LGBTİ bireylerin ve ötekilerin hakkını savundukları için hedef gösterildikleri kaydedilen açıklamada, tüm meslektaşları ve barolar dayanışmaya çağırıldı. 

'HEDEF GÖSTERİLİYORUZ'

"Tutuklanan avukatların ortak özelliği, ezilenlerin avukatlığını yapmaktı" denilen açıklamada, tutuklanan avukatlar şahsında ÖHD'nin hedef gösterildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, şöyle devam edildi: "Tüm açıklığıyla belirtmek isteriz ki ÖHD, ezilenlerin, ötekilerin, yok sananların derneğidir. Ve bunların tümü olmaya devam edeceğiz. Tutuklu arkadaşlarımızın kişisel özgürlüklerinin katledilmesini kabul etmiyoruz.  Ezilenlerin hukukunu savunmaya devam edeceğiz.

Hukukçuluk mesleğinin iktidar oyunları adına bu denli yıpratılmasını, hedef haline getirilmesi ve taciz edilmesini kabul etmiyoruz. Bu nedenle yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm meslektaşlarımızı, baroları ve uluslararası hukuk örgütlerini tutuklu arkadaşlarımızla ve derneğimizle dayanışmaya davet ediyoruz." (İstanbul/DİHA)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AKP'den kadınlara ‘askerlik’ uygulaması

SONRAKİ HABER

İdomeni’deki mülteciler tahliye ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...