27 Mart 2016 15:50

EMEP, Yeni Çeltek madencilerini ziyaret etti: Zarrab’ı koruyanlar işçileri hiçe sayıyor

Paylaş

Taner ŞİMŞEK
Amasya

Soma Holding'e ait Gürmin Enerji AŞ’nin, Amasya’nın Suluova ilçesindeki Yeni Çeltek Maden Ocağı’nı kapatma kararına karşı çıkan 300 madencinin başlattığı direniş sürüyor. Yeni Çeltek Maden Ocağı işçileri, ocakta tekrar iş başı yapana kadar direnişe devam edeceklerini söylüyor. “Ya hep beraber ya hiçbirimiz” yazılı pankartı ocağın girişine asarak bekleyişlerini sürdüren işçileri Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan ziyaret etti. Ziyarete EMEP’in Amasya ve Çorum üyeleriyle Eğitim Sen ile SES yöneticileri de katıldı.

“İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganıyla karşılanan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, vermiş oldukları haklı mücadele nedeniyle işçileri kutladı.

İşçilerin işi ve ekmeği için büyük riskleri göze alarak mücadele etmek zorunda kaldığını kaydeden Gürkan, “İşçiler Anayasal hakları için mücadele ediyor. Anayasa’da her yurttaşın çalışma hakkı güvence altına alınmış durumda. Ne yazık ki işçiler Anayasal haklarını kullanmak için büyük bedeller ödüyor. İşte son olarak metal işçileri ek zam için direnişe geçmişti onlar da işten atıldı. Bugün ülkenin birçok kentinde 15-16 saat çalışan işçiler var. İşçilerin çalışma yasalarından doğan hakları ihlal ediliyor. Bu nedenle işçi sınıfı yeniden yeniden mücadele etmek zorunda kalıyor” dedi.

ZARRAB OPERASYONU

Madencilerin çalışma şartlarını iyileştirebilecek yönetmeliğin 2017’ye ertelenmesinin utanç verici bir durum olduğunu belirten Gürkan, “İşçinin çalışma hakkını, yaşama hakkını 2017’ye erteleyen hükümet, gece yarısı operasyonuyla Zarrab’ın mal varlığına el konulmaması için tedbir getiriyor. İşçiler yasaların karşısında savunmamız, güvencesiz ve korumasız. Bunu sendika üyesi olmak isteyen işçilerin işten atılmasında gördük” diye konuştu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merzifon Temsilcisi Recep Karabek ise üyesi oldukları KESK’in bundan 27 yıl önce maden işçilerinin “Zonguldak büyük madenci yürüyüşünün” ardından kurulduğunu anımsatarak, “Maden işçileri yaktıkları mücadele ateşiyle bizim de önümüzü aydınlatıyor” dedi.

‘İKTİDAR İŞÇİLERİN BİRLİĞİNDEN KORKUYOR’

İktidarların en çok korktuğu şeyin işçilerin, kamu emekçilerinin, kadınların, öğrencilerin ve üreticilerin bir araya gelmesi olduğunu belirten Karabek, “Bakmayın onların birlik beraberlik nutukları attığına. Onların birlik ve beraberliği TÜSİAD içindir, MÜSİAD içindir. Bizler sağcı-solcu, Türk-Kürt, Alevi-Sünni demeden bir araya gelmeliyiz. Aksi takdirde bizi böldükleri zaman daha kolay yönetebilirler” şeklinde konuştu.

İşçi sınıfının içerisinde olmadığı hiçbir mücadelenin başarılı olma şansının bulunmadığına dikkat çeken Karabek, şunları söyledi: “Yeni Çeltek işçilerinin talepleri için mücadelemizi birleştirdiğimiz sürece kazanamayacağımız hiçbir mücadele yoktur. Kamu emekçileri olarak mücadeleniz mücadelemiz, kavganız kavgamız, yolunuz yolumuzdur.”

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Sedar Gül de işçilerin birlik içerisinde hareket etmeleri halinde mutlaka kazanacaklarını söyledi. “Kim olduğumuza ne olduğumuza bakmayarak amacımız için mücadele etmeliyiz” diyen Gül, Eğitim Sen olarak sonuna kadar Yeni Çeltek maden işçilerinin yanında oluklarını dile getirdi.

T. Maden-İş Yeni Çeltek Suluova Başkanı Hakan Çatal ise ziyaret nedeniyle teşekkür ederek, işçiler olarak kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından işçiler hep birlikte  “Çeltek işçisi yalnız değildir”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarını attı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tiyatrocular: Oynaya oynaya kazanacağız

SONRAKİ HABER

Amedspor cezası biten Naki'nin golüyle deplasmanda berabere kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...