27 Mart 2016 14:23

Esad'a göre Suriye, 'federasyon fikri için fazla küçük'

Esad'a göre Suriye, 'federasyon fikri için fazla küçük'

Paylaş

Suriye’nin başkenti Şam’da bugün Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşen Fransız parlamenterlerden Nicolas Dhuicq, görüşmenin detaylarını Sputnik’e anlattı.

“Esad, Suriye’nin küçük bir ülke olduğunu, federasyon fikrinin uygulanması içinse fazlasıyla küçük olduğunu söyledi” diyen Dhuicq’in anlattığına göre, Esad'a göre "federasyon fikri, Suriye’deki halkların birbirinin içine geçmiş olması nedeniyle de uygun değil."

‘KÜRTLERİN FEDERASYON İLANI KÖTÜ BİR FİKİR’

Esad’a göre, Rojava'da Kürtlerin federasyon girişimi ise ‘kötü bir fikir". Dhuicq, şunları söyledi: “Esad’a göre, federasyon ilan edilmesi bu bölgedeki Arap nüfusu nedeniyle iyi bir fikir değil. Zira Esad, Suriye’de Kürtlerin yaşadığı bölgelerde, Kürtlerin nüfusun yalnızca yüzde 30’unu oluşturduğunu, bu nedenle de kendi topraklarında azınlık olacaklarını söylüyor.”

'BAZI BÖLGELERE DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜK VE GÜÇ VERİLEBİLİR'

Suriye liderinin merkezi devlet fikrinin gerekliliğine inandığını ve yeni bir yönetim modeli düşünmediğini belirten Fransız parlamenter, “Ona göre, Suriye’deki bazı bölgelere daha fazla özgürlük ve güç verilebilir ama merkezi yönetim ve otorite kalıcı rolüne devam etmeli” dedi.

Dhuicq, Esad’ın Cenevre’deki görüşmelerin ABD’deki başkanlık seçimlerinden önce sonuçlanmasını umduğunu aktardı. Suriye’deki Müslümanların ülkenin yönetimi konusunda ayrıcalıklı haklara sahip olmaları fikrinin Esad tarafından kabul görmediğini ifade eden Fransız parlamenter, şöyle devam etti:

“Yeni bir anayasadan bahsetti ve işin doğrusu, bu anayasada sadece Müslümanların başkan olabileceği yönünde bir yasa olması fikrine katılmıyor. Bunun ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi ve Suriyelilerin tamamının eşit haklara sahip olması gerektiğini ekledi.”

Esad'la görüşen Nicolas Dhuicq, Nicolas Sarkozy'nin başkanlığını yaptığı sağcı 'Halk Hareketi için Birlik' partisine mensup. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş'ta taşeron işçilere polis saldırdı: 6 gözaltı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa