Demokrasi isteyenler mücadeleyi yükseltmeli

Demokrasi isteyenler mücadeleyi yükseltmeli

Can KAYLAN
Bursa

Bursa 14. Kitap Fuarı kapsamında Evrensel Basım Yayın tarafından “Savaş ve barış ekseninde Türkiye’nin geleceği” paneli düzenlendi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Emek Partisi MYK Üyesi A. Levent Tüzel’in konuşmacı olarak katıldığı panel ilgi gördü.

AKP’nin büyük sermayenin Ortadoğu’daki çıkarlarının bir parçası olduğunu söyleyen Levent Tüzel, ülkenin felakete sürüklenmesinde bu  politikaların rol oynadığını belirtti. Kürt ulusal hareketini kendi istediği çizgiye getiremeyen AKP’nin baskı ortamını artırarak, 7 Haziran seçim sonuçlarını tanımadığını, bir kez daha savaş ve şiddet politikalarını devreye soktuğunu belirten Tüzel, “Bugün çatışmalı ortamı doğuran, masayı deviren AKP hükümetidir” dedi. Hükümetin kendisi gibi düşünmeyen herkesi ‘terörist’ ilan ettiğine vurgu yapan Tüzel, “Bu nedenle barış isteyen güçlere saldırma gerekliliği doğmuştur” dedi. Ölümlerin yaşandığı atmosferde AKP’nin, savaş politikasından beslendiğini ifade eden Tüzel, demokrasi isteyen herkesin, bu gidişata teslim olmayıp birlikte bir mücadeleyi örmesi gerektiğini söyledi.

TÜZEL, RENAULT İŞÇİLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Mayıs ayından beri Renault işçilerinin hem devlete hem patrona, hem satılmış, teslimiyetçi sendikal anlayışa karşı mücadele ettiğine dikkat çeken Tüzel, “İşçi sınıfının emeğine sahip çıkarken aynı zamanda demokrasiye, özgürlüklere de sahip çıkması, diğer mücadele eden kesimlere öncülük etmesi gerekiyor” dedi.

‘DEMOKRASİ CEPHESİ ÖRMELİYİZ’

Orhan Sarıbal ise konuşmasında, “Ensar Vakfı’nda çocuklara taciz olayında herkes ses çıkarırken neden doğuda çocuklar öldüğünde aynı hassasiyeti gösteremiyoruz kendimize bunu sormamız gerekiyor” dedi. Olayın artık ‘senin ölün, benim ölüm; senin teröristin, benim teröristim’ noktasına geldiğini belirten Sarıbal, “Tacize uğrayan çocuklar için sızladığı kadar, doğuda ölen çocuklar için de vicdanının sızlaması gerekiyor batıdaki insanın. Bunu yapamazsak başaramayız” dedi. “Bizler demokrasi cephesini öremediğimiz için medeti ABD’den ummaya başladık, Acaba Zarrab konuşur da ucu Erdoğan’a dokunur mu diye çaresizce bekliyoruz” diyen Sarıbal da mücadele çağrısı yaptı.

www.evrensel.net