27 Mart 2016 08:53

Sanders, Washington, Alaska ve Hawaii'de fark attı

Paylaş

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayları arasındaki ön seçim yarışının dünkü galibi 'solcu' Vermont Senatörü Bernie Sanders oldu. Sanders resmi olmayan sonuçlara göre Washington, Hawaii Alaska eyaletlerinde Hillary Clinton'a fark attı.

ABD'nin kuzeybatısında yer alan Washington eyaletinde Sanders oyların yüzde 76'sını alırken 101 delegenin 76'sını kazandı.

Alaska Sanders'ın Clinton'a büyük fark attığı bir başka eyalet oldu. Sanders yüzde 80.7, Clinton yüzde 19.3 oy aldı. Sanders 13, Clinton 3 delege çıkardı.

Hawaii'deki ön seçimlerde de sandıkların yüzde 88'i açıldı. Sanders, oyların yüzde 70.6'sını, Clinton ise yüzde 29.2'sini aldı.

TOPLAMDA CLINTON ÖNDE

Sanders dün gecenin galibi olsa da genel toplamda halen Hillary Clinton'ın üstünlüğü bulunuyor. Clinton, 469'u süper delege olmak üzere toplam bin 703 delege ile önde. Sanders ise şu ana kadar 29'u süper delege olmak üzere toplam 985 delegeye sahip.

Demokratlarda bir sonraki yarış, 5 Nisan'da Wisconsin eyaletindeki ön seçimlerle devam edecek. Partilerin başkan adayları temmuz ayında yapılacak kurultaylarda netleşecek. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaz saati uygulamasına geçildi

SONRAKİ HABER

CHP’li İlgezdi: Böyle giderse DT’de oyun sahnelenmeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...