5 kentte 21 kişi tutuklandı

5 kentte 21 kişi tutuklandı

Antalya, Urfa, Yüksekova, Silopi ve Derik'te toplam 21 kişi "örgüt üyesi olmak", "Gösteri yürüyüş kanununa muhalefet", "örgüt propagandası yapmak" gibi suçlamalarla tutuklandı.

ANTALYA

Antalya'da önceki gün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 16 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Savcılık ifadelerinin ardından alınan "Örgüt üyesi olmak", "Canlı bomba olabilecek kişilere yardım ve yataklık yapabilecek" ve "Antalya YPS'yi kurmak" iddialarıyla mahkemeye sevk edilen 16 kişiden 9'u adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, 7 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Alanya ilçesinde ise önceki gün gözaltına alınan ve emniyet ile savcılık ifadesinin ardından bugün mahkemeye "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla sevk edilen Mehmet Emin Acar tutuklandı.

URFA

Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü'nde Newroz kutlamasından sonra gözaltına alınan 49 öğrenciden 26'sı emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 23 öğrenci ise Urfa Adliyesi'ne çıkarıldı. Savcılık ifadelerinin ardından 15 öğrenci serbest bırakılırken, 8 öğrenci mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen öğrencilerden Fevzi Acar, Nurettin Binici, Mustafa Aktar ve Seyran Ayan "Gösteri yürüyüş kanununa muhalefet" iddiası ile tutuklandı.

Tutuklanan öğrenciler Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

YÜKSEKOVA

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 2 gün önce TOKİ konutları yakınında gözaltına alınan M.D. (16), O.D. (17) ve N. A. (15) İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Yüksekova Adliyesi'ne getirildi. Savcılık ifadesi alınan çocuklar, "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla mahkemeye sevk edildi. Kent merkezinde avukat bulunmadığı için Hakkari Barosu'na bağlı avukatlar SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) üzerinden savunmaları yaptıktan sonra, 3 çocuk aynı iddia ile tutuklanarak Hakkari Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

SİLOPİ

Önceki gün özel timlerin yaptığı ev baskınlarında gözaltına alınan Ağıt Şık isimli yurttaş, emniyet sorgusunun ardından, savcılığa sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından Şık, "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Şık, nöbetçi mahkemece alınan ifadesinin ardından savcılığın iddialarını dikkate alınarak, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

DERİK

Üç gün önce askerler tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Murat Özkızıl, Mehmet Temel, Mehmet Dağlı ve Şerif Yıldırım adlı yurttaşlar, emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Savcılık ifadelerinin ardından 4 yurttaş, tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme ifadelerinin ardından 4 yurttaş, "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Dün gözaltına alınan Mülkiye Şimşek adlı yurttaş da aynı gerekçe ile tutuklanarak, cezaevine gönderildi. (DİHA)

www.evrensel.net