26 Mart 2016 18:35

Okmeydanı için buluştular

Okmeydanı için buluştular

Paylaş

Okmeydanı'da EMEP, HDP, HTKP, HDK, Halkevleri, DHF, KÖZ ve ÖDP’nin bir araya gelerek oluşturduğu Okmeydanı Demokrasi Platformunun çağrısıyla, ‘Semtimize sahip çıkıyoruz, sorunlarımızı konuşuyoruz” paneli düzenlendi. Panele konuşmacı olarak HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Psikolog Melis Akyürek katıldı.

Türkiye’de yaşanan gelişmelere dair değerlendirmelerin de yapıldığı panelde, Okmeydanı gibi yoksul ve politik mahallelere iktidarın yoğun bir baskısının olduğuna dikkat çekildi. Uyuşturucu sorunu, kentsel dönüşüm ve akşam saatlerinden itibaren mahalleye otobüs gelmemesinin konuşulduğu panelde HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, bir devlet politikası olarak uyuşturucu ticaretinin önünün açıldığını söyledi. Geçmişte iktidarın gecekondu yapılarını övdüğünü ifade eden Kerestecioğlu, gecekondu mahallelerinden muhalefet yükselince iktidarın kentsel dönüşüm ile oralara karşı başka bir tutum almaya başladığına dikkat çekti.

Daha sonra söz alan Psikolog Melis Akyürek ise uyuşturucunun psikolojik ve sosyolojik etkilerine değindi. Akyürek Gazi Mahallesi, Okmeydanı gibi semtlerde uyuşturucunun çok küçük yaşlarda kullanıldığını ve çok düşük ücretlere temin edilebildiğini ifade etti.

Sunumların ardından sonra soru-cevap şeklinde ilerleyen panelde, halk en küçük bir hak arama eyleminde dahi Okmeydanı’nın gaza boğulması, uyuşturucu ve belediye otobüsü sorunlarını yineledi. Konuşanlar, bu sorunlara karşı herhangi bir kurumdan bir şeyler yapmasını beklemek yerine halkın kendisinin mücadele etmesi gerektiği ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ergene'de binler 'termik santrale hayır' dedi

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa