Adana Tiyatro Festivali başlıyor

Adana Tiyatro Festivali başlıyor

Bu yıl 18’incisi düzenlenen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde perdelerini açacak. Tiyatro Martı tarafından sahnelenecek olan  “Hoş geldin Boyacı” oyunu ile başlayacak olan festivalde 30 Nisan’a kadar Türkiye’den 16, yurt dışından 7 olmak üzere toplam 23 oyun sahnelenecek.

GENÇ TİYATRO TOPLULUKLARI DA SAHNE ALACAK

Bu yıl İstanbul ve Ankara Devlet Tiyatroları’nın oyunlarının festivalde yer almaması dikkat çekerken tiyatroseverler çok sayıda özel tiyatro grubunu görme fırsatı yakalayacak. Genç tiyatro topluluklarının alternatif tiyatro oyunlarına da yer açan Adana Tiyatro Festivali’nde, Tiyatro Alesta ‘Erkek Parkı’, Seyyar Tiyatro ‘Ben Pier Riviere’ ve ‘Trom’,  Ekip Tiyatrosu ‘İki Kapılı Ev’ adlı oyunlarını Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanat Galerisi’nde sergileyecek.

GÜÇLÜ BİR SAVAŞ KARŞITI OYUN, KAPILARIN DIŞINDA

Yolcu Tiyatro tarafından 31 Mart Perşembe günü sahnelenecek olan tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri olan, Wolfgang Borchert’ in “Kapıların Dışında” adlı oyununu dikkat çekici oyunlardan birisi. Savaşın birey üzerindeki yıkıcı etkisinin anlatıldığı oyunda , ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor.

SEMAVER KUMPANYA MERAKLA BEKLENİYOR

Geçen seneki festivalde Aristofanes’in klasik eseri “Kuşlar’ı modern bir uyarlama ve sahneleyen Semaver Kumpanya’nın ünlü Moliere eseri “Cimri”yi nasıl sahneleyeceği de tiyatro severler arasında merak konusu. İzmir Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği, dramatik yapısı ile Antik Yunan tragedyası özellikleri taşıyan “Kurban”, yerelden evrensele varmayı başarabilen bir yapıt olarak dikkat çeken diğer bir oyun.William Shakespeare’in ünlü oyunu “Macbeth”, Üsküp Arnavut Tiyatrosu tarafından sahnelenecek. Siyah Beyaz ve Renkli Tiyatro tarafından sahnelenecek olan “Tesir”, tiyatro severlerin yoğun ilgi gösterdiği bir başka oyun. “İmpraratorluk Kuranlar Yahut Şümürz” adlı oyun Hayal Perdesi tarafından sahnelenecek. Fernando Arrabal eseri olan Sivas Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği Üç Tekerlekli Araba da kaçırılmaması gereken oyunlar arasında. (Adana/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Mart 2016 16:35
www.evrensel.net