26 Mart 2016 16:20

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, MEB'i uyardı

Paylaş

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi "Baskı, sürgün ve cezalara son, grev sendikal haktır" şiarıyla bir araya gelerek Kocaeli Belediye İş Hanı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında "Baskılar bizi yıldıramaz" , "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Suca Omurca "Devlet kurumları bütün kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı olmak ve herhangi bir konuda soruşturma yürütürken tarafsız davranmak zorundadır. Ancak Türkiye'de yaşananlar, idarenin kararları ile hukukun nasıl katledildiğini göstermektedir" dedi.

Kamu görevlilerinin, sendikalarının aldığı kararlar doğrultusunda eylem hakkına sahip olduğuna değinen Omurca "Kamu görevlilerinin, sendikalarının aldığı kararlar doğrultusunda toplu eylem hakkına sahip oldukları; uluslararası sözleşmelerde, insan hakları sözleşmelerinde, Anayasa'da ve mahkeme kararlarında hiçbir tereddüte yer bırakmayacak şekilde tanınmıştır" dedi.

Omurca "Eğitim Sen olarak hukuka en çok uyması gereken MEB'i bir kez daha uyarıyoruz. MEB sendikamızın üyelerine yönelik her türlü yasa dışı tutum ve talimatlara derhal son vermeli, ne kadar rahatsız olsalar da hukukun temel ilkelerine, sendikal hak ve özgürlüklere saygılı olmayı öğrenmelidir" ifadelerini kullandı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kürkçü, Davutoğlu'ya YPG'nin elindeki IŞİD'linin iddialarını sordu

SONRAKİ HABER

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ilişkin kayyum kararı Danıştay'a taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...