26 Mart 2016 15:51

Asena isyan etti: Kaç kadın daha kurşunlanacak, kaç çocuğa daha tecavüz edilecek

Fulya’daki evinde önceki gün tabancayla öldürülmüş halde bulunan Mezdeke dans grubunun dansçılarından Aynur Kanbur için Zincirlikuyu Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törende kadın cinayetlerine öfke öne çıktı.

Paylaş

Mezdeke dans grubu dansçılarından Aynur Kanbur’un evinde tabancayla öldürülmesi sonrası Zincirlikuyu Camii’nde gerçekleşen cenaze törenine ünlü dansçının ailesinin yanı sıra çok sayıda sanatçı dostu da katıldı. Kanbur’un öldürülmesine ilişkin son derece üzgün oldukları gözlenen sanatçılar katilin bir an önce ortaya çıkarılmasını istedi. 

Kanbur'un tabutuna sarılarak uzun süre gözyaşı döken Asena isyan etti. Asena, "Neden korkunuz var, neden idam çıkarmıyorsunuz. Kaç çocuğa daha tecavüz edilecek. Kaç kadın daha kurşunlanacak. Devletseniz çıkarın idamı. İdam istiyoruz. Artık yürüyemiyoruz yollarda. Türkiye'ye yalvarıyorum, Cumhuriyetime yalvarıyorum idam çıksın. Çıksın bir rahat edelim" dedi.

Konuşması sırasında yeniden gözyaşlarına boğulan Asena, "Artık bu ülkede çocuk yapmaktan korkuyorum. Yalvarıyorum artık sesimizi duyurun. İyi haldi, bilmem neydi yeter... Giriyor iki ay yatıp çıkıyor. Bu nasıl bir adalet. Ne yaptı bu kadın" ifadelerini kullandı.

Aynur Kanbur'un ablası Dilek Kıymış da kardeşini kimin öldürdüğünü bilmediğini ancak bir an önce ortaya çıkarılmasını istediklerini söyledi. "Adaletime, cumhuriyetime yalvarıyorum benim kardeşimin katilini ifşa etsin. 15 kurşun var vücudunda. Ne yaptı bu çocuk. Ne yapabilir... Kim varsa arkasında delikanlı olup çıksın. Ya beni vursun ya da elini ayağını öptürsün bana. Ben kardeşimin katlinin sebebini istiyorum" diye konuştu.

Şarkıcı Rober Hatemo da, Aynur Kanbur'u 20 senedir tanıdığını belirterek, "Ne olduğunu anlayamıyoruz. Bu şiddet değil, bir suikast" diye konuştu.

Oyuncu Oya Aydoğan da üzgün olduğunu belirterek "Katil kim çıkacak merak ediyorum" dedi. Kendisinin de endişe duyduğunu ve kadına yönelik şiddetin çok olduğunu ifade eden Aydoğan, "1 saat önce telefonla konuştuk. Bir telefon istedi benden. Bir kaç saat sonra kapıyı biri çalıyor, öldürüyor. Bu hepimizin başına gelebilir" diye konuştu.

Nuri Alço, “Böyle bir ölümü haketmedi. Yıllarca yaşlı annesiyle kızı için mücadele veren kimseyi kırmayan, hiçbir kötü alışkanlığı olmayan bir insandı. Nasıl bir cezadır, nasıl bir kindir hiç anlamış değilim. 3 gün önce görüştük öyle bir sıkıntısı olsaydı söylerdi" dedi.

Petek Dinçöz de, "Hepimiz şoktayız. Çok üzgünüz. Çok seviyordum Aynur ablayı. Benim düğünüme de gelmişti. Melek gibi bir kadın bu ölüm ona hiç yakışmadı" diyerek katilin bir an önce bulunmasını istedi. 

49 yaşında öldürülen Aynur Kanbur'un cenazesi öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra defnedilmek üzere Feriköy Mezarlığı'na götürüldü. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DTK Olağanüstü Genel Kurulunda 'müzakereye dönüş' çağrısı

SONRAKİ HABER

SES ve İHD Ensar Vakfı’na tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...