26 Mart 2016 14:34

Adana'da gardiyanlardan çocuklara 'Başkanım diyeceksin' işkencesi

Adana'da gardiyanlardan çocuklara 'Başkanım diyeceksin' işkencesi

Paylaş

İHD Adana Şubesi, tutuklu çocukların yaşadığı baskı ve kötü muamelenin ayyuka çıktığı Adana E Tipi Kapalı Cezaeviyle ilgili basın açıklaması yaptı. Ailelerin şikayetleri ve avukatların görüşlerde tespit ettikleri kötü muameleler hakkında konuşan İHD MYK Üyesi Av. Yasemin Dora Şeker, koğuşları sürekli denetleyen gardiyanların bu sırada çocukların hazır olda durmasını istediğini, “Bana Başkanım diyeceksin” dediğini ve bunu söylemeyen çocukların dövüldüğünü ifade etti.
Siyasi sebeplerle tutuklanan çocukların çıplak aramadan ve “hoş geldin dayağı” denilen kaba dayaktan geçirildiğini aktaran Şeker, koğuşta da çocukların “merdiven altı” denilen yerlerde ve kameralı olmayan üst kattaki yatakhanede dövüldüğünü ve tehdit edildiğini söyledi. Hasta ve yaralı vaziyette ve aile bakımına ihtiyaç duyan çocukların tedavilerinin yapılmadığını kaydeden Şeker, 1 saat olması gereken görüş süresinin 15 dakikaya kadar düşürüldüğünü, kapasitesinin 3 katı tutuklu olması nedeniyle çocukların yerlerde yattığını söyledi. Ankara’da yaşanan bombalı saldırılarla ilgili gardiyanların çocuklara “Sizinkiler Ankara’da katliam yaptı” diyerek dövdüğünü aktaran Şeker, avukat görüşlerine gelen çocukların gardiyanların yanında hazır olda beklediklerinin, onlara 'başkanım' şeklinde hitap etmelerinin gözlemlendiğini ifade etti. Tüm bu baskı ve kötü muamele karşısında sessiz kalmayacaklarını dile getiren Şeker, “Bu amaçla ailelerle birlikte hem ilgili kurumlara gerekli başvurularımızı yapacak, hem de savcılığa suç duyurusunda bulunarak olayın takipçisi olacağız” dedi.

BAŞKANLIK HEVESİ GARDİYANLARA KADAR SİRAYET ETMİŞ

Bu durum düzelmediği takdirde Ceza İnfaz Yasası’nı açıkca ihlal eden bu uygulamaları Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını söyleyen İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı başkan olmaya o kadar hevesli ki bu heves gardiyanına kadar sirayet etmiş durumda” dedi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gazetecileri Koruma Komitesi Evrensel’i ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Eti Bakır işçileri haklarını ve verilen sözlerin tutulmasını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa