Gazetecileri Koruma Komitesi Evrensel’i ziyaret etti

Gazetecileri Koruma Komitesi Evrensel’i ziyaret etti

Merkezi New York’ta bulunan, uluslararası basın özgürlüğü örgütü Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Nina Ognianova ve Gazetecileri Koruma Komitesi Türkiye Temsilcisi Özgür Öğret Evrensel gazetesi ve Hayat Televizyonunu ziyaret etti.

Birçok gazete ve yayın organıyla görüşüp gazetecilerin sorunlarını, işlerini yaparken yaşadıkları sıkıntıları ve bu sorunlara nasıl bir çözüm getirecekleri konusunda tartıştıklarını ve çözüm aradıklarını belirten Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Hayat Televizyonu Program Koordinatörü Arif Koşar’la bir araya geldi.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat; iktidarın siyasi bir hesaplaşmaya girdiği çeşitli gruplara ait basın organlarına kayyım yoluyla el koyduğunu, imc TV kameremanı Refik Tekin’in zırhlı araçtan devletin güvenlik görevlilerince açılan ateşle vurulduğunu, gazetecilerin kafalarına silah dayandığını ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün gazetecilik faaliyetlerinden ötürü bizzat Cumhurbaşkanı ile MİT’in müdahil olduğu bir davada yargılandıklarını söyledi. 

Polat, Evrensel’in aldığı tehditleri, Evrensel gazetesi hakkında süren davaları ve Evrensel yazarlarından Ender İmrek hakkında süren Cumhurbaşkanına hakaret davasını anlattı.  

Polat, Özgür Gündem gazetesi çalışanlarının sarı basın kartlarının iptal edildiğini ve bunun da kendilerine bir cep telefonu mesajı ile bildirildiğini söyledi. Polat ayrıca, Türkiye’de iki aydır sürdürülen Haber Nöbeti çalışması hakkında da bilgi verdi.

Türkiye’de yaşanan yayın yasaklarına da değinilen görüşmede Hayat Televizyonu Program Koordinatörü Arif Koşar ise “Bize televizyon açısından iki türlü yayın yasağı gelebiliyor. Birincisi Başbakanlığın aldığı bir kararla gazete ve televizyonlara yayın yasağı getiriliyor. İkincisi de RTÜK’ün getirdiği bir yayın yasağı. Bu da sadece televizyonları etkiliyor. RTÜK normalde resmi olarak bağımsız bir kurum olarak gözüküyor ancak hükümetin her türlü duyarlılığında, emrinde, önerisinde hızla yayın yasağı getirilebiliyor” dedi. (İstanbul/EVRENSEL) 

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Mart 2016 15:14
www.evrensel.net