AKP’li gazeteler tutuksuz yargılamaya tepkili

AKP’li gazeteler tutuksuz yargılamaya tepkili

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber yayımladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuksuz yargılanması ve davanın 1 Nisan’a ertelenmesi, hükümete yakın gazeteleri kızdırdı.

Gazeteler duruşmanın kapalı yapılmasına karar veren mahkeme heyetini protesto eden milletvekillerinin duruşma salonundan çıkmamasını ‘işgal’ olarak niteledi. 

Sabah gazetesi komplo teorisinde sınır tanımadı ve “MİT TIR’ları davasında Dündar ile Gül’ü DHKP-C’li, FETÖ’cü ve PKK’lı avukatlar birlikte savunuyor” diyerek “Dündar ittifakı” başlığını kullandı. 

Star gazetesi duruşmaya katılan başkonsolosları hedef alarak başkonsolosların yargıyı etkilemeye çalıştığını iddia etti. Star birinci sayfasında “TIR ihanetinde haçlı ittifakı” dedi. 

Yeni Şafak İngiltere Başkonsolosunun Can Dündar’la çekilmiş fotoğrafını kullanarak “CHP ve HDP’liler Mahkemeyi işgal ettiler” dedi. 

Akşam gazetesi de Yeni Şafak gibi başkonsoloslar, CHP ve HDP’li vekillerin duruşmaya ‘akın ettiği’ni yazarak “CHP’li vekiller duruşmayı kilitledi” başlığını kullandı. 

Türkiye gazetesi de başkonsolosların davaya katılmasına tepki gösterdi ve “Can Dündar’a ‘dış’ destek” üst başlığıyla “Konsolos kuşatması” dedi. 

Kayyım atandıktan sonra yayın çizgisi AKP’ye yakınlaşan Zaman gazetesi ise birinci sayfada gördüğü haberinde “Casusluk davasında vekil engeli” dedi. (MEDYA SERVİSİ) 

 

www.evrensel.net