26 Mart 2016 04:53

‘Patron para kaybetmesin madenci ölsün’ yönetmeliği

Paylaş

Uğur ZENGİN
İstanbul

Hükümet maden işçilerinin canını yine hiçe saydı. Personel takip sistemi ve hayat hattı geçiş hükümleri, “Patronlar ekonomik nedenlerle yetiştiremediği” için 2017 yılına ertelendi. Ertelenmenin açıklandığı gün Soma’da bir madenci yaşamını yitirdi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı ‘Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ndeki yapılan değişiklikler yürürlüğe girdi. 2015 yılında hazırlanan yönetmelikte yapılan değişiklikle madenlerde hayata geçirilmesi gereken personel takip ve hayat hattı geçiş sistemleri 2017 ocak ayına ertelendi. Yönetmelikle kömür madenlerinde sığınma odaları (yaşam odaları) kurulması da zorunlu olmaktan çıkarıldı. 

SEBEBİ EKONOMİK

Gazetemize konuşan Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel’e göre ertelemenin nedeni “ekonomik nedenler.” Gelecek sene de buna benzer tartismalarin olacagini ifade eden Yüksel, 2015 yilinda hazirlanan degisiklikler ile toplumsal baskinin bertaraf edilmek istendigini dile getirdi. Yüksel, “Isverenler ekonomik nedenlerle yetistiremediler. Kimine pahali geldi kimi yetistiremedi. Yönetmelik uygulanamadan tekrar degisiklige ugradi. Ben yaptim oldu anlayisiyla yapilmisti. Bu nedenle sorunlara çözüm getirmedi. Ve degisiklik olustu. Bu degisiklik de görüsülmeden yapildi. Sendikaların, üniversitelerin ve meslek Odalarının görüşü alınarak yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yoksa ertelemeler devam edecektir. Bu anlayışının terk edilmesi gerekiyor” dedi. 

DAHA FAZLA İŞÇİ ÖLÜYOR

Takip sistemi, madende yaşanan kazanın ardından, insanları kurtarma faaliyetinde kullanılıyor. İşçinin nerede olduğunu tespit eden sistem sayesinde hızlı ve doğru müdahaleler yapılabiliyor. Örneğin, madende kalp krizi geçiren bir işçi 2 saniye dahi kımıldamıyorsa sistemi uyarıyor, işçiye müdahale ediliyor. Bu sistemlerin kurulmasında yaşanan her gecikme daha fazla işçinin yaşamını kaybetmesine yol açıyor.

SIĞINMA ODALARI ZORUNLULUK OLMAKTAN ÇIKARILDI

Yönetmelikte yapılan değişikliklerden en çarpıcısı ise Soma Katliamı sonrası sıkçı tartışılan sığınma odalarına ilişkin oldu. Kömür ve türevleri madenlerinde sığınma odası kurulması zorunluluk olmaktan çıkarılırken, diğer madenlere ise “Önce üretime başla sığınma odasını sonra kur” maddesi getirildi. Yönetmelikte yapılan değişiklikler şöyle: 

* “Yer altı madenlerinde, hazırlık faaliyetlerinin yapıldığı alanlar ve üretim panoları gibi yer altı maden işletmesinin bütün bölümlerini kapsayacak şekilde ve çalışanların yer üstüne çıkmalarını kolaylaştıran, yanmaya, kopmaya ve aşınmaya karşı dayanıklı bir hayat hattı kurulur” maddesi 2017’de yürürlükte olacak.

* Kömür madenlerinde sığınma odaları ise zorunlu tutulmuyor: “Kömür ve türevleri hariç olmak üzere yer altı maden işyerlerinde, acil durumlarda kullanılmak amacıyla sığınma odaları kurulur. Sığınma odalarının teknik özelliklerine dair usul ve esaslar bakanlıkça altı ay içerisinde çıkarılacak tebliğle belirlenir.”

* Sığınma odalarının kurulmasının zorunlu olduğu madenlerde ise sığınma odalarının kurulması, üretime geçmeden zorunlu tutulmayacak. “Ancak henüz hazırlık aşamasında olan ve üretim aşamasına geçmemiş yer altı maden işyerleri, sığınma odalarını üretim aşamasına geçtiklerinde kurar.”

AB MEVZUATI DA 2020’YE ÖTELENMİŞTİ

Resmi Gazete’de 2015 yılında, madenlerle ilgili yayımlanan mevzuat ile madenlerde Avrupa Birliği mevzuatına uygun malzeme ve koruyucu sistem kullanma şartı 2020’ye ertelenmişti. Madenlerde Avrupa Birliği’ne uyum belgesi olmayan ekipmanlarla çalışılmasının ve bu şartlara uymadığı için kapatılan madenlerin de yeniden üretime başlamasının önü açılmıştı. Tartışma yaratan değişiklik için, “Madenler bu değişikliğe hazır değil” açıklaması yapılmıştı.

 

 

 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Taciz mağduruna Erdoğan yasağı

SONRAKİ HABER

Renault işçileri: Mücadelede kararlıyız dayanışma bekliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...