26 Mart 2016 04:52

Taciz mağduruna Erdoğan yasağı

Paylaş

Elif Ekin SALTIK
Ankara

Yozgat’ta AKP’li Yenifakılı Belediye Başkanı Yalçın Karadavut tarafından taciz edildiği iddia edilen Dönüş A’nın eşi Özkan A, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün kentte katılacağı törene gitmemesi yönünde emniyet tarafından uyarıldığını ileri sürdü. 

AKP Yenifakılı Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttüğünü ifade eden Özkan A, “İlçe Emniyet Müdürlüğünden bize haber geldi. Cumhurbaşkanımızın katılacağı etkinliğe gitme, sıkıntı olur dediler” dedi. Yozgat’ın Sorgun ilçesinde yaşayan ve Yenifakılı Belediyesinde çalışan Dönüş A, aynı zamanda komşusu olan İlçe Belediye Başkanı Yalçın Karadavut tarafından sözlü ve fiziksel tacize uğradığını iddia etmiş, şikayet üzerine Karadavut hakkında “Cinsel taciz, basit cinsel saldırı, konut dokunulmazlığını ihlal etme” suçlamalarıyla soruşturma başlatılmıştı. Ancak savcılık, sözlü tacizin telefon görüşmelerinde kanıtlandığını kabul etmesine rağmen, Dönüş A’nın iddiası dışında delillere ulaşılamadığını savunarak Karadavut hakkında takipsizlik kararı vermişti. 

‘ÜZERİNİ KAPATIYORLAR’

Eşinin yaşadığı bu duruma tepki gösteren Özkan A. ise  Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) şikayette bulunarak taciz olayının açığa çıkarılmasını ve gereğinin yapılmasını istedi, ancak sesini duyan olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu açılış törenleri için Yozgat’a gideceği bilgisini alan Özkan A. çevresine durumu anlatmak için Erdoğan’la görüşeceğini ya da kendisine bir mektup ileteceğini dile getirdi. Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğünden bir amirin kendisini Emniyet Müdürlüğüne çağırarak ‘Gitme’ dediğini iddia eden Özkan A, resmi kanattan da arayan kişilerin olduğunu ve etkinliğe gitmemesini söylediklerini öne sürdü. Eşinin uğradığı tacizin üzerinin örtülmek istendiğini ifade eden Özkan A, “AKP Yenifakılı Gençlik Kolları Başkanlığı görevini de hâlâ yürütmekteyim. Törene katılmamam için bana baskı yaptılar” diye konuştu. Güvenlik görevlisi olarak çalışan Özkan A. açılışlara gitmemek için kendisine nöbet yazdırıldığını da belirtti. “Ben bu konunun kapatılmasını istemiyorum” diyen  Özkan A. şikayetlerinin Boğazlıyan Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildiği ve konu ile ilgili dava açıldığı bilgisini verdi. 

NE OLMUŞTU?

Dönüş A, savcılığa sunduğu şikayet dilekçesinde Kasım 2015’te belediyeden çağrıldığını belirterek, başkanın odasına girdiğinde Karadavut’un, “Sadece iş için mi görüşeceğiz seni özledim. Sana verdiğim iyi niyeti güler yüzlülüğü kimseye göstermedim” dediğini söyledi. Şaşkınlıkla makam odasından çıktığını söyleyen Dönüş A, iş ile ilgili haftalık imzaları atmak için belediye makamına gittiğinde Karadavut’un kendisine bu kez fiziki tacizde bulunduğunu ve tacizlerin sözlü olarak telefonda ve yüz yüze de devam ettiğini söyledi. Savcılık Karadavut’a ait telefon görüşmelerinden iddia edilen sözlerin sarf edildiğini kabul etti ama Dönüş A’nın iddiasını dava açmak için tek başına yeterli bulmadı. 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Arsuz’a yapılmak istenen termik santral halkı birleştirdi

SONRAKİ HABER

‘Patron para kaybetmesin madenci ölsün’ yönetmeliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...