25 Mart 2016 20:12

Dokunulmazlıklarda son karar haftaya: AKP kendi teklifini Meclise sunabilir

Paylaş

Dokunulmazlıklarda son karar haftaya verilecek. AKP kendi teklifine karşı, CHP’nin getirdiği üç öneriye “hayır” diyecek. CHP, AKP’nin teklifine “evet” derse 83. maddeye geçici ek madde eklenmesine ilişkin anayasa değişikliği teklifini imzaya açacak ve üç siyasi partiye de “İmza verin” çağrısı yapacak. CHP’nin “hayır” demesi halinde ise AKP kendi teklifini sunacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Bir kereye mahsus mevcut fezlekelerle ilgili milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıralım” çağrısıyla başlayan dokunulmazlık trafiğinin önümüzdeki hafta sonuçlanması bekleniyor.

AKP kurmayları, CHP’nin dokunulmazlıklara ilişkin üç önerisini Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya sundu. Başbakan Davutoğlu önceki akşam aralarında bakanların, parti yöneticilerinin ve hukukçu milletvekillerinin de bulunduğu bir grup milletvekili ile bir araya geldi. CHP’nin üç ayrı önerisine, “İpe un sermek” değerlendirmesi yapıldı. AKP’nin dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinde ısrar edeceği öğrenildi.

CHP’NİN ÜÇ ÖNERİSİ VAR

CHP üç önerisinde AKP’den kürsü dokunulmazlıkları dışındaki bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyor. Bunun olmaması durumunda, oluşturulacak karma komisyonda bütün dokunulmazlık dosyalarının ele alınması isteniyor.Ya da AKP önerisinin, bakanlıklar dahil tüm kurumları kapsayacak şekilde genişletilmesini talep ediyor. CHP’nin bu öneriyle eski bakanların yargılanmasının da önü açılacak.

AKP önümüzdeki hafta yanıtını vermek için, CHP’den üçüncü kez randevu isteyecek. AKP’nin CHP’nin üç ayrı teklifine karşı hayır demesi bekleniyor

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin CHP eğer AKP’nin teklifine evet derse, anayasa değişikliği teklifini imzaya açarak, MHP ve HDP’ye de “Gelin imza verin” çağrısı yapacak.

Ancak, CHP’nin, “hayır” demesi ihtimaline karşı; AKP’nin, kendi teklifini anayasa değişikliği için gerekli olan 184 milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığına sunacağı öğrenildi. (ANKA)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Akademisyenlere dayanışma kartı yolladılar: Yalnız değilsiniz!

SONRAKİ HABER

İsrail askeri yaralı Filistinli’yi infaz etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...