25 Mart 2016 17:09

Hakkari Belediye Eş Başkanlarına 15'er yıl hapis

Hakkari'de, 7 ay önce 'öz yönetim' açıklamasına katıldıkları için tutuklanan Hakkari Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ile Nurullah Çiftçi'nin de aralarında bulunduğu 7'si tutuklu, 4'ü tutuksuz 11 kişinin yargılandığı Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşması yapıldı. Mahkeme heyeti, Hatipoğlu ve Çiftçi'nin de aralarında bulunduğu 8 kişiye 15'er yıl, 1 sanığa ise 16 yıl cezası verdi. 2 kişi hakkında ise beraat kararı verildi.

Paylaş

Hakkari'de 14 Ağustos 2015'te DBP İl binası önünde yapılın 'öz yönetim' açıklamasına katıldıkları gerekçesi ile haklarında soruşturma açılan ve 23 Ağustos 2015'te çıkarıldıkları mahkemece 'Devletin birlik ve beraberliğini bozma ' iddiasıyla tutuklanan Hakkari Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu, Nurullah Çiftçi ile 11 kişinin yargılandıkları davanın karar duruşması bugün görüldü. Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına avukatlar ve tutuksuz yargılanan Binevş Kadın Merkezi eski çalışanı Hamide Özer katıldı. Belediye Eş Başkanlar Hatipoğlu ve Çifçi'nin de aralarında bulunduğu tutuklu 7 kişi ile tutuksuz yargılanan 3 kişi ise katılmadı.

İddianamenin okunmasının ardından savunma yapan avuktalar, eş başkanların ve beraberinde yargılanan toplam 11 kişinin serbest bırakılmasını talep etti. 

Mahkeme heyeti ise Eş Başkanlar Hatipoğlu ile Çiftçi'nin de aralarında bulunduğu 8 kişiye, 'Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma' iddiasıyla 15 yıl, DBP eski il Başkan Yardımcısı Fırat Ertunç'a ise 16 yıl hapis cezavı verdi. 2 kişi hakkında ise beraat kararı verildi. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Oyak Renault'ta işten çıkarılan 14 işçi işe iade davası açtı

SONRAKİ HABER

Kışanak'tan 'kamulaştırma' tepkisi: Suriçi'nin tamamına el koyma kararıdır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...