25 Mart 2016 16:46

Ev işçisi Tuxteyeva'nın ölümüne ilişkin 2'nci suç duyurusu

İmece Ev İşçileri Sendikası, çalıştığı evin 5'inci katından düşerek yaşamını yitiren ve ölümüyle ilgili açılan davada takipsizlik kararı verilen göçmen ev işçisi Gulnora Tuxteyeva'nın ölümünden sorumlu olanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Paylaş

İmece Ev İşçileri Sendikası, geçtiğimiz 3 Şubat günü Başakşehir'de çalıştığı evin 5'inci katından düşerek yaşamını yitiren ve ölümüyle ilgili açılan davada takipsizlik kararı verilen göçmen ev işçisi Gulnora Tuxteyeva'nın ölümünden sorumlular hakkında Sefaköy'de bulunan Küçükçekmece Adliyesi'ne 2'nci kez suç duyurusunda bulundu. 

'HEPİMİZ GULNORA TUXTAYEVA'NIN AİLESİYİZ'

Suç duyurusu öncesi öncesi, adliye önünde basın açıklaması yaptı."Göçmen işçiler yalnız değildir" pankartının açıldığı açıklamada "Gulnora Tuxteyeva yalnız değildir" ve "Kiralık işçi yasası kaldırılsın" dövizleri taşındı. Açıklamayı İmece Ev İşçileri Sendikası Başkanı Ayten Kargın yaptı. Sendika olarak Tuxteyeva'nın ölümü ile ilgili olarak verilen takipsizlik kararını tanımayacaklarını ve davanın takipçisi olacaklarını söyleyen Kargın, "Hepimiz Gulnora Tuxtayeva'nın ailesiyiz ve onun bu iş cinayetinde katledilmesine sebep olanlardan şikayetçiyiz" dedi. 

'DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ' 

Ardından adli süreci anlatan Gulnora Tuxtayeva'nın avukatı Sevgi Evrim ise olayı basından duyduklarını ve hemen sendika olarak durumu araştırtmak için çalışmalara başladıklarını söyledi. Evrim, ilk yapmış oldukları suç duyurusundan sonra soruşturmaya takipsizlik kararı getirilmesini kabul etmeyeceklerini ve tanımayacaklarını belirtti. "Hukuk, adalet savcılık bu suçların sorumlularını ortaya çıkarmak için varlar. Suçları ört pas etmek için değil" diyen Evrim, başka ev işçilerinin de böyle cinayetlere kurban gitmemesi için davanın peşini bırakmayacaklarını ve sorumlular bulunup cezalandırana kadar suç duyurusunda bulunmaya devam edeceklerini söyledi. 

Açıklamanın ardından kadınlar, adliye binasına girerek, Tuxtayeva'nın ölümü hakkında verilen takipsizlik kararına karşı suç duyurusunda bulundu. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu akademisyenler için Silivri Cezaevi önünde de ‘Özgürlük Nöbeti’ tutuldu

SONRAKİ HABER

Oyak Renault'ta işten çıkarılan 14 işçi işe iade davası açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...